| LujuShadow a întrebat:

Hei! Am o intrebare,am o prietena care vrea sa se faca traducator, ce profil trebuie sa urmeze la liceu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa urmeze un profil de filologie intensiv limba straina sau un profil bilingv, o va ajuta la admitere si in facultate.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Nu e neaparat să urmezi un anumit profil ca să excelezi în ceva. Filologia este indicată, dar la fel de bine poate merge pe orice vrea ea, atât timp cât intră la facultate.

| AFR81 a răspuns:

Nu prea conteaza profilul. Ar fi de preferat sa termine filologia, insa nu obligatoriu. Facultatea conteaza in proportie de 95%.