| sisii a întrebat:

Hei,am o nelamurire. Bucuresti are statutul de judet?straight face Ca de ex. daca cineva ma intreaba din ce judet sunt, eu locuind in Bucuresti, ce ii zic?straight faceFunda.

8 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

Nu. Apartine de judetul Ilfov.

| ciresepeetno a răspuns:

Ii zici ca esti din Ilfov

| Stropdeploaie a răspuns:

Bucuresti ul n are nici un judet!
Cum dracu sa spui ca esti din IF?laughing))

| MariaChrii a răspuns:

Apartine de judetul Ilfov

| LOVEaSMILE a răspuns:

Bucurestiul e capitala dar apartine de judetul Ilfov.

| Gulin_Tudor_1994 a răspuns:

Tu ii spui: Sunt din judetul Ilfov, orasul Bucuresti.

| Defetist_Bălosul_1996 a răspuns:

Am aceeasi nelamurire si - din pacate - raspunsurile de aici nu au reusit sa clarifice lucrurile. Dar imi pare bine sa vad oameni atat de siguri pe ei happy
Imi permit sa spun si eu ceva la subiect: Cred ca -geografic vorbind - Bucurestiul se afla in judetul Ilfov. Sigur, din punct de vedere administrativ, (exclude asta geografia?) capitala nu depinde de judetul Ilfov. Poate raspunsul depinde de context sau poate, cum spunea cineva inainte - toate raspunsurile sunt gresite!

| polivalent a răspuns:

Salut,

Raspunsurile sunt gresite. Desi se spune ca Bucurestiul este in judetul Ilfov, nu e chiar asa. Bucurestiul este municipiu de sine statator. Daca cineva te intreaba ii poti spune ca esti din Bucuresti, simplu, fara judet, fara nimic.

Daca te uiti atent aici, vei vedea ca spune ca Bucurestiul nu este unul din orasele judetului Ilfov, ceea ce inseamna ca Bucuresti este separat, nefiind incadrat aici si nici la celelalte judete.
http://www.prefecturailfov.ro/index.php?q=geografie