| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am un prieten care nu a putut sa faca liceul din cauza banilor.Acum are 19 ani si a gasit el undeva sa munceasca cu 8 clase insa vrea sa isi continue studiile.Am apelat aici caci vreau sa il ajut si vreau sa stiu ce sa ii zic.Cum poate sa le continue ca la liceu nu poate sa se inscrie ca are deja 19 ani.ce poate face?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se poate inscrie numai" la seral "sau la "frecventa redusa" chiar daca, dupa absolvirea clasei a 8-a, nu a sustinut niciunul din examenele nationale( capacitate, teste nationale, evaluarea nationala). Spre deosebire de elevii care urmeaza cursurile de zi, cei de la seral si cei de la frecventa redusa vor face si clasa a 13-a dupa care pot da examenul de bacalaureat. Clasele "serale" fac cursuri (3-4 ore ) dupa amiaza ---- clasele "cu frecventa redusa " fac cursuri doar cateva saptamani dintr-un semestru, dupa amiaza.

Cu mentiunea ca in fiecare judet exista scoli care au organizate clase serale sau clase cu frecventa redusa, citeste si retine esentialul din articolul din link-ul :http://www.monitorulsv.ro/......nta-redusa

p.s. Sfatuieste persoana sa opteze pentru cursuri serale daca isi doreste sa promoveze examenul de bacalaureat. Cele cu frecventa redusa ii ofera sanse minime de a promova bacul ( disciplinele nu sunt predate "lectie de lectie" si, ca urmare, totul se invata prin studiu individual ).

| neutrino a răspuns:

Le poate continua la fara frecventa, iar voi doi stiti acest lucru.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Incearca la un seral, sau postliceal

| Hanea_Andrei_1988 a răspuns:

Intrebarea este daca el isi doreste sa continue studiile? Daca da, poate munci in domeniul actual si se poate inscrie la liceu seral/frecventa redusa, sunt suficiente de stat (gratuite) dar trebuie sa treaca prin procesul de admitere (ar fi cam tarziu pentru anul asta, dar orice e posibil). Astfel se va duce de cateva ori pe saptamana seara si in weekend si va putea sa termine 12 clase.