| Alexa1234a a întrebat:

Hei.
Cei care ați dat anul trecut evaluare la română.
Cât va scăzut la compuneri?
Eu mai am câteva greșeli...dar
am compuneri normale (adică am respectat cerințele dar nu am cel mai "poetic" limbaj)
Am niste compuneri zic eu normale nici prea urâte nici prea perfecte (din punct de vedere al vocabularului)

Câte puncte scade de obicei ....la niste compuneri corect realizate dar cu un limbaj al unui copil de clasa a 8 a.

Răspuns Câştigător
| Borsecuț a răspuns:

Depinde de corector. Daca te nimeresti cu profesor de gimnaziu cred ca ai noroc. Ei sunt obisnuiti cu limbaj mai putin poetic. Profa mea de romana mereu imi puncta maxim compunerile imaginative, care erau facute in graba, nu eram asa atenta la ele si pareau facute de un copil de a v-a. Bine, probabil imi puncta doar pentru ca imi era si diriga laughing Iar la compunerea argumentativa nu cred ca e nevoie de un limbaj prea sofisticat. Daca te uiti la o argumentare facuta de un profesor te sperii la ce cuvinte foloseste laughing Oricum, nu cred ei ca se asteapta de la un copil de 14-15 ani sa vorbeasca la fel ca un filozof sau mai stiu eu ce, sa fim seriosi...
Daca te nimeresti cu profesor de liceu s-ar putea sa ai cateva mici probleme. Ei sunt obisnuiti cu limbajul celor mai mari care au un vocabular mai dezvoltat si, din prima, au compuneri mai bune. Deci mda, ca de obicei, depinde extrem de mult de corectori. Unul poate sa iti puncteze maxim dupa regulile din barem. Altul iti poate scadea din cauza limbajului. Sau poate pune punctajul maxim la compuneri si sa scada la redactare. Trebuie sa ai si putin noroc laughing