| Mirea_Cristian_1990 a întrebat:

Anul acesta am examenul de capacitate si la limba romana voi avea problema exprimarii. Din punct de vedere gramatical rezolv corect, insa la compuneri am problema exprimarii. Nu prea folosesc cuvinte atat de complexe pentru a avea o argumentare/compunere destul de buna, si mi se scade.

Răspuns Câştigător
| suntsuper a răspuns:

Ai vreo culegere de examen cu teste? De exemplu eu am avut ceva de la Paralela 45 si erau toate exercitiile rezolvate, inclusiv compunerile. Fiind o persoana care stia gramatica destul de bine, dar la compuneri la fel ca tine, nu am un vocabular asa complex, am inceput sa citesc din spatele cartii fiecare compunere argumentativa/pentru mesajul textului etc. Am luat 9.60 la romana

1 răspuns:
| vlad1000 a răspuns:

Iti poti cumpara o culgere speciala pentru argumentari caracterizari etc.Eu o recomand pe cea de la ed Delfin "Exserseaza compunerile pentru nota 10"Noroc! happy