| jan33tt a întrebat:

Hei...cum aflu valenta magneziului fata de oxigen si hidrogen?

3 răspunsuri:
| roxxy96 a răspuns:

Valentta fata de hidrogen este egala cu nr grupei pentru primele 4 grupe si 8- nr grupei pentru grupele de la 5 pana la 7 iar fata de oxigen este valenta este egala cu nr grupi.degi pentru magneziu valenta fata de hidrogen este 2 iar fata de oxigen tot 2

| Roxiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Te uiti in tabelul periodic al elementelor. Oxigen are valenta 2 si hidrogen 1 magneziu uita-tethinking

| serbanpunk a răspuns:

Mg are valenta 2 tot timpul deoarece e in perioada a doua