| Paul_Sorin_1990 a întrebat:

Imi puteti explica si mie cum pot stabili valenta fata de OXIGEN si HIDROGEN. Si cum e cu valenta maxima si minima?

Răspuns Câştigător
| AndradaRoxana9 a răspuns:

Sa incepem cu valenta fata de Hidrogen
De la grupa I pana la grupa III valenta este egala cu numarul grupei. De la IV pana la VII valenta este egala cu 8 minus numarul grupei. Spre exemplu luam sulful care este in grupa 6. 8minus 6 =2 Deci, valenta sulfului fata de H este 2.
Acum cu Oxigenul :
De la I pana la III numarul grupei ca si la Hidrogen
dar incepand de la grupa IV exista valenta superioara si inferioara.
Valenta superioara ( se scrie numarul grupei ) si cea inferioara ( numarul grupei minus 2 ). Nu uita aceste doua tipuri de valente ( inferioara si superioara ) incep doar de la grupa a IV si se termina cu grupa a VII! Sper ca ti-am fost de ajutor! Mult succes happy

| Paul_Sorin_1990 explică (pentru AndradaRoxana9):

Multumesc Mult pentru ajutor!

1 răspuns: