| marinaboghita1 a întrebat:

Hei! cum imi fac media pe tot anul. Adica pe primul sem. am media generala 9.78 si pe-al doilea tot la fel. Cum fac media pe tot anul? vreau sa stiu ce loc iau la sfarsit de an.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP, aprobat prin Ordinul MEN nr. 4925/2005, citez:
"(7)Media anuală generală se calculează ca medie aritmetică, fără rotunjire, a mediilor anuale de la toate disciplinele."
Deci se aduna mediile de la toate materiile si suma se imparte la numarul materiilor.

2 răspunsuri:
| aculaR18 a răspuns:

(9.78 + 9.78) : 2 = 9.78.

| Vladu94 a răspuns:

Deci frate... iei media de pe primul semestru 9.78 apoi o aduni cu cea din semestrul al doi-lea 9.78 dupa care rezultatul obtinut il imparti la 2 iar rezultatul este media ta anula.
EX: 9.78 + 9.78 = 19.56
19.56 : 2 = 9.78
9.78 = MEDIA ANULA!