| InsertName a întrebat:

Hei.Cum se formeaza prezentul verbelor in franceza? Ne-a pus doamna profesoara sa cautam, iar eu nu am gasit nimic pe net. Ma puteti ajuta? Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Explica-ne si noua cum ai putut cauta ceva atit de simplu si sa nu gasesti nimic. Doar nu v-a pus sa cautati un pitic care locuieste in New York linga metrou, care poarta pantofi rosii si are un ciine pe care il cheama Bill Clinton! Uite, ca sa nu zici ca sint eu ala rau - http://www.sfatuiala.ro/......nceza.html

| Andreea_4752 a răspuns:

Prezent:

grupa I : radicalul verbului + e, es, e, ons, ez, ent (in facut de persoana)

grupa a II a : radicalul verbului+ is, is, it, issons, issez, issent

grupa a III a : terminatiile: singular: s, s, t, ons, ez, ent. plural: x, x, d ons, es, ent---pui radicalul verbului si terminatiile astea de mai sus

Funda big grin

| InsertName explică (pentru KodrutZ):

Multumesc frumos happy. Si da, cat de simplu arata, nu am gasit ceea ce imi trebuie.Probabil nu am cautat bine.

| KodrutZ a răspuns:

Sa cresti mare! Da' lumineaza-ne si pe noi ce si unde ai cautat, ca pe mine daca ma pune cineva sa NU gasesc ceva pe net, mai ales ceva atit de trivial, nu pot sa mint convingator.

| InsertName explică (pentru KodrutZ):

Neavand cunostinte in materie de franceza( aproape deloc) este ceva "normal " sa nu stiu ce sa caut.As fi putut ruga pe cineva sa ma ajute, dar nu am reusit, asa ca am apelat la TPU. happy