| ionut16001235 a întrebat:

Hei! Dau fundă! Care sunt diferențele care separau statele, în războiul rece, prin "Cortina de fier"?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În vest, capitalism și aderare la NATO. În est, socialism comunist, dictatura partidului unic, economie centralizată statală, dependența de URSS, participarea militară la Tratatul de la Varșovia.

1 răspuns:
| Zuzu1991 a răspuns:

Aaaaaa, multe... RAU
spre sfarsit toate economiile comuiste s-au dus jos, puterea de cumparare era fortat umflata pe pereti, insa nu se mai gasea nimic, dupa revolutie salariu mediu era practic 30$
capitalistii nu aveau nici o problema sa intre intr-o tara comunista, insa invers, comuistii nu vroiau sa te lase sa pleci (pentru ca nu te mai intorci) capitalistii nu vroiau sa te primeasca (pentru ca erai sarac)
etc.