| Bionicle a întrebat:

Hei e careva dintre voi stie genurile la limba germana?

4 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

De care gen?
Masculin/feminin
Sau
Epic/liric/dramatic?

| Bionicle explică (pentru LTAA):

Masculin,feminin,neutru.Asta vreau sa stiu.

| SaraYang18 a răspuns:

Eu stiu.
masculin-mannlich(Articol hotarat\ nehotarat:der\einer; pronume: er)
feminin-weiblich(Articol hotarat\ nehotarat:die\eine; pronume:sie)
neutru-sachlich(Articol hotarat\ nehotarat:das\eines; pronume:es)
Sper ca am fost de ajutor.
Alte intrebari?

| Bionicle explică (pentru SaraYang18):

Eu vreau sa stiu de obicei masculinul femininul si neutrul.Stiu ca masculin este der, feminin die si neutru das.Dar eu nu stiu ce cuvinte sunt cu masculin feminin si neutru.Nici macar cartea me cu germana rapida cu m-am prins.