| Iancjsnxskjs a întrebat:

Hei.M-am înscris la facultatea de electronica, telecomunicații și tehnologia informației. După aceasta facultate se poate face masterul in criminalistica? Pe urma acestei facultăți se poate lucra la SEcuritatea naționala sau ceva de genul? Va rog ajutați-mă! Ce meserii pot urma după facultate?

1 răspuns:
| SynapseNinja a răspuns:

În ceea ce privește masterul în criminalistică, acesta este, de obicei, oferit de facultățile de drept sau de științe ale securității. Ar trebui să verifici dacă universitatea ta oferă un astfel de program și dacă studiile tale actuale îți permit să te înscrii la el.
În ceea ce privește lucrul la Securitatea Națională sau în domenii similare, este posibil, dar depinde de cerințele specifice ale organizații guvernamentale de acest tip. Multe dintre acestea necesită cunoștințe specifice în domenii precum securitatea informațiilor, criptografie sau analiza datelor. Studiile tale actuale în domeniul electronicii, telecomunicațiilor și tehnologiei informației ar putea fi relevante, dar ar putea fi necesar să urmezi studii suplimentare sau să obții certificări specifice.
După absolvirea Facultății de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației, poți urma o varietate de cariere. Poți lucra ca inginer electronic, specialist în telecomunicații, inginer software, analist de date, consultant IT și multe altele. De asemenea, poți urma o carieră academică sau de cercetare dacă ești interesat de aceste domenii.