| Petrovic a întrebat:

Aș vrea să dau la UPB, dar încă nu sunt hotărât la ce facultate. Mă gânesc la: Facultatea de Automatică și Calculatoare, Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei, Facultatea de Ingineria Sistemelor Biotehnice și Facultatea de Inginerie Aerospatiala.
Ce se studiază mai exact la fiecare, și ce meserii aș putea avea după ce termin fiecare dintre aceste facultăți?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

La ISB se face mate (cam 50-60%) si alte materii legate de chimie, fizica (dar mai mult chimie).
La restul se face numai mate si fizica (85%), info (10%), pe alocuri mai ai si cate un curs de economie, engleza etc dar doar unul pe semestru sau pe an.
Asa ca daca iti place matematica si vrei sa ai in fiecare zi ceva de calculat, e ok.

Meseriile nu pot sa ti le insir aici, sunt multe. Per ansamblu vei fi inginer, dar poti sa lucrezi si in alte domenii, un inginer se poate plia si invata si alt domeniu.