| Voluntar a întrebat:

Hei! Ma ajutati? Nu prea ma pricep la mate (nu este tema pentru acasa sau altceva, ci vreau eu sa stiu cum se rezolva, pentru ca l-am vazut undeva si nu stiu cum se face si vreau sa ma ajutati ); exercitiul spune asa : Determinati valorile lui x: 23 supra x+1. Va rog ajutati-ma! Ms. Funda 1

3 răspunsuri:
| laurik1315 a răspuns:

Pai x+1 apartine lui Z(multimea nr intregi) => ca x+1 = divizorii lui 23.
Divizorii lui 23(D23) ={-23,-1,1,23} |-1 din asta scadem unu si ne da ca x={-24, -2, 0,22}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, daca x+1 apartine multimii nr intregi ( alea negative si pozitive), atunci scrii ca x+ 1 apartine multimii divizorilor nr 23, apoi scrii x+1 apartine { 1, 23, -1, -23}, apoi scazi pe 1 si vine x apartine {0, 22, -2, -24} si gata tongue

| Myrunaa a răspuns:

23\x+1 adica 23: (x+1) = nr. natural, adica 23-x+1 nu trebuie sa dea un nr. gen 1, 54 (nr zecimale) ci trebuie sa se imparta perfect. si incepi sa iei valori. sa presupunem ca x=1
23: (1+1) = 23:2. Nu se poate pentru ca rezultatul este 11, 1.
incerci dupa aceea cu x=2
23: (2+1) = 23:3 Iarasi nu se poate pentru ca da numar cu virgula.
apoi incerci cu x=3
x=4
pana la x=22.
fundita? big grin