| notsurewhoiam a întrebat:

Hei! Puteti sa imi dati niste carti bune/cele mai bune de urmatorii autori: Balzac,Stendhal,Dumas,Dostoievski,Dickens, Tolstoi si Goethe? Dar as vrea sa fie de la cineva care chiar a citit.V-as fi foarte recunoscatoarehappy

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal, dacă intri pe Google - Wikipedia, găseşti lista întreagă de creaţii literare ale acestor mai scriitori.
Toate cărţile acestor scriitori sînt excepţionale.

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Pai, nu stiu daca ai citit dar eu iti zic ce am citit din autorii enumerati de tine si care mi-a placut-balzac-verisoara bette, stedhal-rosu si negru, dostoievski-idiotul, si crima si pedeapsa, si jucatorul, parca se chema, apoi, dumas-dama cu camelii, cei trei muschetari, dupa 20 de ani, vicontele de bragelone(dupa 30 de ani altfel spus), Dickens-marile sperante, Tolstoi-razboi si pace, si anna karenina... prea tare carte, sper ca te-am ajutat...

| Euletitia a răspuns:

Buna! toti sunt autori foarte buni si pe toti am sa vreau sa-i citesc pe viitor. Momentan, am apucat doar sa citesc de Stendhal, "Rosu si negru" si "Manastirea din parma" (doua romane superbe) si de Charles Dickens, "David Copperfield". urmatorii pe lista mea de lecturi (probabil ii voi citi in vacanta asta care urmeaza) sunt Tolstoi, cu "Anna Karenina" si "razboi si pace" si Dostoievxki. lectura placuta orice ai alege!

| AceAl3 a răspuns:

Depinde si de tine ce iti place sa citesti eu de curand am incepu sa citesc Crima si pedeapsa de Dostoievski si e foarte frumoasa cartea chiar ti-o recomand daca n uai citit-o pana acum :*