| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce varste sunt urmatorii autori, as vrea ca la fiecare sa imi scrieti varsta:
Cehov, Hugo, Tolstoi, Flaubert, Dickens, Stendhal, Steinbeck, Dostoievski, Kafka, Hemingway, Bulgakov, Dumas, Jules Verne, Jane Austen, Honore de Balzac, Goethe, Gogol, Thomas Mann, Daniel Defoe, Puskin, Shakespeare

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Varsta la care se merita cititi,la asta te referi,presupun.O sa iti spun parerea mea si combinata cu faptul ca, sa intelegi pe deplin unii autori, trebuie sa fi citit si alte chestii inainte si trebuie sa digeri cartea, ca de citit, poti sa citesti Dostoievski la 10 ani, daca nu intelegi nimic, e egal cu 0.Hai ca incepem!

Cehov - undeva pe la 16
Hugo - pe la 13-14, ca mai toti francezii de dinainte de 1870
Tolstoi - 15
Flaubert - 17, dar mai bine nu-l citi, e risipa de timp
Dickens - 12 mi se pare potrivit, e light
Stendhal - Oh, God, NO! Un 11 ani ar fi de ajuns, mi s-a parut groaznic
Steinbeck - Aww, YEAH! E foarte usor de inteles, daca esti un om...simplu si folosesti simplitatea si la carti, undeva pe la 15
Dostoievski - 18, tata
Kafka - 19 sau 20, e al naibii de "greu" si intortocheat pe majoritatea cartilor
Hemingway - light, pe la 14
Bulgakov - la fel de greu precum Kafka, daca n-ar fi rus si nu ar avea fluenta lor in scris, hai sa zicem 16
Dumas - 10 sau 11, e in aceeasi liga cu Verne
Jane Austen - daca esti fata, pufan, homosexual, sau masochist, nu e nevoie de recomandare de varsta
Balzac - 14 sau 15, e francez light in scris si in idei, desi nu era asa la trupusor
Goethe - e un fel de Eminescu mai frustrat, deci 13 sau 14
Gogol - 17; cel mai "greu" si mai atipic rus
Thomas Mann - 21, e cel mai greu peste care am aruncat privirea, am incercat odata sa citesc "Muntele Vrajit", dupa 100 de pagini nu mai stiam ce-i cu mine, are modalitati foarte complicate, deci trebuie sa mesteci vreo cativa scriitori pana sa ajungi sa-l intelegi
Daniel Defoe - 9 sau 10 ani
Puskin - 14 sau 15, poeziile nu-s mare filosofie
Shakespeare - undeva la 13 sau 14, e superficial

| shadovv a răspuns (pentru Decrepit):

Din curiozitate. Am citit de Thomas Mann doar Alesul (Der Erwählte) si nu mi s-a parut greu. A fost... as spune chiar banal. E cumva un caz particular?

3 răspunsuri:
| MeAlex a răspuns:

Jules Verne e pentru clasele 5-9
Jane Austen pentru 7- 12 fete mai ales
Dumas pentru generala si liceu
restul pentru dupa 18 ani ( am intrebat-o pe maica-mea la lista asta)

| MeAlex a răspuns:

Si Dickens merge la generala si liceu, iar Stendhal la liceu.
Restul cum am zis