| larisandreea14 a întrebat:

Hei sunt clasa a opta si vreau sa merg pe profil economic. Imi poate saoune cineva in ce consta acest profil(materiile pe care le faci, orele de practica, materii BAC etc.)?

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Profilul Economic nu exista, este doar o prescurtare de la "Tehnician in activitati economice".
Dai teze la:
-Romana, Matematica, Limba Moderna 1;
Dai bac la:
-Romana, Matematica, Logica/ Psihologie/ Economie/ Geografie;
Astea sunt scrise. La proba orala vei avea Romana, o limba straina la alegere, Competente Digitale(pe calculator). Proba orala nu afecteaza media de la bac.

Materii:
3-4 ore romana;
2 ore fizica, 1 ora chimie, 1 ora biologie (din clasa a XI-a nu mai faci)
3 ore matematica
1 ora stiinte socio-umane (logica, psihologie, economie).
1 ora istorie.
1 ora geografie.
1-2 ore sport.
1 ora desen/muzica (dintr-a 11a nu mai faci).
1-2 ore TIC.
1 ora religie daca vrei.
Si ceva module (materii specifice pentru specializarea ta).

| AdrianTzar a răspuns:

Bacalaureatul îl dai din Română, Matematică și proba la alegere, Geografie, Logică, Economie, Psihologie.

Postez o intrebare mai veche, poate te ajută

https://www.tpu.ro/......-putea-da/