| DinaLov3 a întrebat:

Hei. Sunt la filologie, cand mi-am ales profilul m-am gandit la BAC. Nu imi place matematica, in primul an, desi mai multe persoane au propus am exclus optiunea de a urma medicina dupa liceu. Am stat cateva zile in spital si acum a inceput sa-mi placa si ma pasioneaza, chiar vreau sa incep voluntariat la Smurd, am inceput sa citesc o gramada de chestii din anatomie / biologie. Intrebarea mea, am nevoie de multa matematica la medicina? Nu ma refer la matematica de baza de care am nevoie la rezolvarea problemelor la chimie organica, ma refer la integrale si restul, imi place fizica, chimia, biologia, dar urasc matematica, de asta nu am ales un profil real. Fata dirigintei mele a fosf in clasa in care sunt eu acum, deci tot la filo, si acum e la medicina. Va rog, ajutati-ma, ce ma sfatuiti sa fac, sa ma transfer? Sa raman la filo, am BAC usurel, program lejer si sa invat in paralel pentru admitere? Cand am intrat am vrut la drept avocatura dar acum oricat incerc sa ma interesez, sa citesc
despre avocatura, nu pot, nu-mi face placere, ma plictiseste.

1 răspuns:
| Eddz a răspuns:

Salut,
Pot sa zic ca nu prea are mare relevanta profilul pe care il termini, desi cei de mate-info si chimie-biologie au un avans fata de cei de la uman. Cat tine de matematica, da o sa fie nevoie de cunostinte medii, aici ma refer nivelul celor de mate-info de minim clasa a-11a,deoarece se leaga de chimie si restul stiintelor pe care le vei studia. De vreme ce spui ca inveti in paralel pentru admitere este un lucru foarte bun, dar incearca sa prinzi macar o baza a tuturor subiectelor pe care le-ai mentionat si stii ca se vor studia. Cat despre bac, nu pot decat sa iti urez succes si sa iei o nota cat mai mare(nu ai crede cat de importanta e in punctajul de admitere la facultate in ultimii ani). Si nu iti fa griji ca e grea sau ca urasti matematica. Eu am colegi care au venit din partea de uman si au invatat matematica in primul an, suficient cat sa ia si note de 8-9, noi fiind la informatica. Daca vrei si inveti nu o sa ti se para atat de grea.