| icsleidar a întrebat:

Salut, TPU! Sunt clasa a 8-a si, urmand examenul si inscrierea la liceu, am inceput sa ma interesez in legatura cu ce profile as putea sa urmez. Am vizionat videoclipuri pe Youtube, am citit si alte postari legate de asta... sunt si mai confuz decat la inceput. Cea mai mare problema in alegerea unui profil e ca nu stiu ce vreau sa fac mai departe. In simulari am luat 8, 10 la mate si 9, 30 la romana. Nu mi s-au parut foarte grele, se putea mult mai bine.

- Mate-Info: Nu ma pasioneaza matematica, am inceput sa fac ore prin noiembrie 2022 pentru ca eram paralel cu geometria. Acum pot sa spun ca ma descurc. Singura mea frica e ca o sa fie prea solicitant profilul, nu sunt genul de persoana care sta si invata ore in sir, nu am rabdare. In mare parte invat din clasa. Desigur, inainte de teste / ascultari invat, mai bine zis tocesc. Nu raman cu aproape nimic dupa cateva zile.

- Stiinte ale Naturii: Nu imi place absolut deloc biologia (din cauza profesoarei). La chimie & fizica pot spune ca ma descurc, pana acum am avut doar 9 si 10.

- Filo: Nu vreau sa merg

- Economic: Nu sunt sigur. M-ar ajuta niste pareri / experiente de la acest profil.

In concluzie: Ma descurc la aproape orice, am avut mai mereu note peste 8 (medii de 10 la final de an) insa nu ma pasioneaza nimic in mod special. Nu imi place sa invat, dar cand este nevoie o fac. Ce profil credeti ca ar trebui sa aleg?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Cred ca ai putea alege filologie bilingv engleza.Sigur stii deja engleza, iar daca la romana ai luat nota made, cred ca te vei descurca.E important oricum sa stii 2 limbi straine si profilul te va ajuta.

| Like555 a răspuns:

Nu conteaza profilul, la final vei da un atestat pe specializarea liceului care oricum nu ajuta la nmc, bacul e la fel la toate, doar la mate-info mai greu putin. Deci alege ce e mai usor, diploma de bac conteaza, eu sunt protectia mediulu, biologia nu este grea, dar iti recomand economic, eu asta as fi ales in a 8-a, dar atunci nu am stiut ce imi place.