| elena a întrebat:

Hei, tinerete, ce s-a intamplat cu bacalaureatul din acest an, de au picat asa de multi candidati?
La o scoala din 300 de candidati au luat bacalaureatul doar 24?
Cine sa fie de vina?
Doresc discutii sincere si deschise...

Răspuns Câştigător
| LuS[z] a răspuns:

Am ramas socata cand am auzit ca intr-un liceu au picat toti! absolut toti!
mai ales ca promovabilitatea in unele judete lasa mult de dorit...
Probabil ca si schimbarule survenite in decursul unui an, instabilaitatea cadrelor didactice, probele noi, modul de notare...
Oricum anul asta per total a fost dezastru. o harababura totala!

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Tinerii se asteptau sa mearga ca in fiecare an cu spaga. Se pare ca anul acesta nu prea a mers. Si in plus de asta am vazut ce a insemnat lipsa probei fizice si a probelor orale. Pe de o parte e trist insa pe de alta parte e incurajator. Se face trecerea spre incurajarea elitelor. Spaga va continua insa va fi mai scumpa. Profesorii sunt din ce in ce mai greu de '' motivat ''. Riscurile sunt mai mari. Acest fenomen ar trebui sa fie o piatra de temelie pentru renasterea culturii educationale, pentru prezenta unor elevi constiinciosi si a unor profesori competenti. Nu mai au ce cauta profesorii care nu te invata nimic. Iar elevii daca vor sa ia bacalaureatul trebuie sa invete cu adevarat. Ar trebui sudata paralela liceu - facultate. Sa ia bacalaureatul doar cei care invata cu adevarat carte si vor sa aiba un viitor. Sa nu poata orice derbedeu sa promoveze bacalaureatul.

| cretzufinish a răspuns:

Dezinteresul elevilor deoarece multi cred ca cu scoala sau fara e tot aia. Ar mai fi de vina sistemul de invatamant si intarzierea informatiilor asupra desfasurarii bacului. Tot freaca cel sistem in fiecare an si dezinformeaza lumea. In plus nu a mai mers spaga sau copiatul pe rupte, datorita unor camere de supraveghere. Trist.

| CosteaVlad a răspuns:

Bacalaureatul din acest an, spre deosebire de cel din anii trecuţi a suferit niţel nişte modificări. Principalele dintre acestea: acordarea de note la probele orale a fost eliminată, acordându-se doar nişte calificative fără nicio importanţă. Rezultatul? Din start notele de la bac vor fi urmat să fie mult mai mici, pentru că notele de la probele orale săltau tot timpul media, şi chiar foarte mult. Aşadar cei din minister care-au luat acste hotărâri n-au reuşit să facă altceva decât să-i facă pe toţi elevii să meargă pe sistemul "de ce să-nvăţ, că ş-aşa învăţ degeaba". Şi asta a fost doar începutul, bomba cu hidrogen de abia acum urma să vină. Materiile de la opţiunea 3 au fost şi ele complet modificate. Dacă anul trecut la mine la liceu cei de-a 12-a puteau alege între geografie, istorie, sport, informatică, specialitate, anul acesta am vost nevoiţi să alegem între fizică, chimie, biologie. Fizica şi chimia automat au ieşit din discuţie, deoarece sunt materii foarte grele, iar la bac nici măcar nota 2 nu am fi avut pe ce s-o luăm. Aşa că am ales biologia (din 3 rele, pe cel mai mic), efectiv neavând încotro. La un liceu de profil tehnic să-ţi bage pe gât biologia este exact ca-n filmele cu proşti, mai ales că biologie nici măcar nu am făcut a 11-a şi a 12a. A fost un fel de "ce preferi să mănânci: rahat, rahat sau rahat?". Dar asta a fost, cu chiu cu vai a trebuit să mergem înainte.
Iar în altă ordine de idei, aceste rezultate catastrofale de la bac nu a avut de ce să mire absolut deloc pe nimeni, deoarece se ştia clar de la bun început cum va decurge situaţia în urma acestor modificări sclipitor de inteligente care s-au făcut. (mă refer la cei din sistemul de învăţământ că ştiau). De la mine din clasă din 14 elevi am luat bacul 4, adică 28. 57%. La acea şcoală de care ai zis tu promovabilitatea a fost de 8%. Deci dacă ie să facem raportul pe ţară, cred că mai puţin de un sfert din elevi au luat bacul.
O să intru pe edu.ro şi o să calculez exact cum stă situaţia pe ţară, în caz că n-a facut-o nimeni până acum. Sunt curios...hee hee

| stresu a răspuns:

Mi se pare stupid. Eu am dat bacul vietii anul trecut si uitandu-ma pe subiecte am vazut ca erau super decente; se putea trece lejer; acum o fi fost mai putina coruptie, dar tot a fost ca la mine la liceu pe primele locuri erau niste tipe care tin creierul in cizme sau in masina lui "ubi", deci sigur nu au fost notele pe merit.
Ma bucur insa ca cei destepti totusi au luat note bune si vor intra unde vor ei.
Mie oricum mi se pare examenul o tampenie, tot il schimba de la an la an; admitere tata si atunci vezi performanta si selectie mai buna!
De vina cine sa fie? Profesorii slab pregatiti, lipsa promovarii elitismului, materialismul si superficialitatea elevilor, tot mai multe tentatii, faptul ca invatatura nu e facuta deloc atragatoare, oho, fara numar!

| alexa a răspuns:

Au fost probabil mult mai stricti cei care au asistat si pe langa asta gandeste. te ca nu s. a mai pus oralul, care sa fim sinceri ca salta mediile.
de vin ar putea fii si elevii care s.au bazat pe copiat si nu prea au invatat si astfel au luat mici sau au picat
de vina poate fi si ministerul pentru legile date, pentru ca macar nu ni s.au mai dat variante.bine,ca ne erau de ajutor cele din anii trecuti, dar totusi...
acum nu ne putem plange de subiecte:cel putin la romanahee hee nimeni nu se astepta la basm, dar totusi a fost greu pentru ca multi nu l.au invatat.
eu nu stiu care este procentul pe tara al celor care au luat bacul, desi cred ca este mic din moment ce toata lumea este "suparata"

| cornel a răspuns:

Nu prea au putut sa faca si ei ceva.

| StropiDeDor a răspuns:

Nu mai generalizati.eu am luat 10 la ist, 9. 80 la rom si 8. 50 la eco--9. 43 media.deci,se poate.asa ca nu mai ziceti voi astia care ati terminat liceul anii trecuti ca acum nu mai invatam, doar copiem si etc.

| vlad423 a răspuns:

PENTRU ca ma majoritatea elevilor se bazau pe copiat dar si datorita faptului ca oralul nu s-a mai pus!
In orice caz anul asta cel putin la bac a fost un dezastru!
CEL mai rau an di '90 incoace.asta am auzit la stiri laughing

| 100%Diana a răspuns:

Se numeste prostie, de ce la Hasdeu au luat 7 copii 10 si la Stefan si Vlahuta au luat toti bacul?

| lifeistough a răspuns:

N-au mai putut sa copieze!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cultura electronica elena, daca putem sa includem aici tot timpul petrecut pe calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Previzibil! Citeam pe un blog despre noua generatie de analfabeti cu acte de studii...
Nu trebuie dat vina pe nimeni. Ei sint vinovati, ei care au orice altceva in cap sau ca preocupare, mai putin scoala.
Nu se vede aici se preocupari au? Nu se vede aici cum scriu? Nu se vede aici ca nici macar o intrebare cu subiect si predicat, nu pot pune?
Pina la bac se discuta infocat despre " cum sa se imbrace " " cum sa se machieze " pentru bac...
Acestea sint rezultatele si ma bucur ca ministerul a facut in asa fel incit sa le taie macaroana tuturor prostilor.
Acum sa fim cinstiti, bacul este o asa mare problema? Eu zic ca nu. Daca invatau si lasau problemele mult discutate de " degete bagate undeva " " machiaje " " relatii " " sex " etc, etc, acum erau ok, linistiti si cu gindul la o facultate.
Decaderea morala si culturala a noii generatii este evidenta.
Sa fiu eu sanatos citi " stupid ' am luat atunci cind le spuneam ca sint minori si trebuie sa-si vada de scoala. Acum se vede adevarul si cine sint stupizii!
Cred ca virsta si experienta de viata imi permite sa " citesc " cam ce se va alege de cineva, numai din citeva cuvinte.
Imi pare rau pentru cei ce cazuti la bac, citesc aici, dar nici n-au vrut sa asculte de sfaturile celor trecuti prin viata. Asta este. Ei le stiu pe toate, acum s-a demonstrat ca nu stiu nimic!
Pe sfaturile mele, multe acide, eu luam stupid...
Pe sfaturile mele, si fara sa ma agit sau trec la masuri de forta, copilul meu a luat anul trecut bacul fara probleme, este la o facultate ok, deci ma bazam pe o experienta...
Mai este toamna, dar din pacate timpul de invatatura va fi mult scurtat de "relatii", " solar " " creme "
Uitati preocuparile lor, sa calce cartile in picioare. Asta inseamna cultura. http://www.youtube.com/watch?v=UohifpfynfM ( adolf )
( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De vina sunt numai profesorii care dau note foarte mari unor elevi care nu invata nimic.
Sunt copii care au lipsit cu lunile, care in clasa a12-a nu-si cunosc profesorii dar care au note de trecere, ba chiar note mari, iar ei sunt absolut nuli.
Sunt note care nu se dau nici macar pe spaga, pur si simplu profesorii parca au innebunit in ultimii ani ( lucrez intr-un liceu, stiu ce vorbesc ), nu mai au niciun pic de coloana vertebrala, trec elevii pe mortiv ca "sunt copii buni ", "sufera parintii " etc.
Stiu elevi de clasa a12-a care nu stiu cine a scris Zdreanta, care nu stiu capitala Bulgariei opri ce rau trece prin Paris.
Noile generatii sunt retarde, din pacate... iar vina este in primul rand a dascalilor.
Stiu o tipa care a luat, de exemplu 4 note pe lucrarea de dizertatie, de la sfarsitul masterului. 4 note pentru o lucrare care nici macar nu e terminata.
Scoala romaneasca e in prapastie.

| alicethebest a răspuns:

Am si eu o intrebare: a doua sesiune de bac se da tot unde ai dat-o pe prima? astept raspuns va multumesc