| Gerard9965 a întrebat:

Hei, TPU! Am mare nevoie de ajutorul vostru! Sunt absolvent de clasa a 8a si voi da examen pe 19 si 21 iunie.
Problema mea este limba Romana. La comenatrii ma descurc ( parerea mea ), doamna profesoara spune ca fac niste comentarii foarte bune ( urmez modelul din culegere ) dar la simulari am luat doar 9.1 ( Stiind ca am gresit doar la partea cu Emil Sitaru si posibil niste virgulite - putine sau chiar deloc, in orice caz ).
Am nevoie de ajutorul vostru pentru a-mi imbogati tehnica, de niste exemple si mai ales de niste expresii adecvate pentru redactarea unei lucrari.
Eu voi munci si am muncit si sper sa iau 10. Va rog din suflet, cei ce se descurca in mod deosebit sa imi dea cate un model cu care as putea face lucrarea de 10. La matematica nu am probleme. Mai jos las o poza cu un comentariu de-al meu, facut la scoala acum cateva zile...

Comentariul:

https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.net/......6518_n.jpg ( pagina 1 )

https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.net/......1302_n.jpg ( Pagina 2 )]

Astept si pareri si opinii. Funda pentru cele mai bune exemple, expresii, modele!

4 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

Stai foarte bine, continua sa muncesti in continuare!
Sa stii ca nu exista expresii standard ca si retetele de prajituri care sa functioneze de fiecare data.
Succes la examen!

| Gerard9965 explică (pentru einsteinchen):

Stiu ca ceilalti colegi de-ai mei fac meditatie si am inteles ca le-ar preda niste expresii...nu indrasnesc sa-i intreb chiar daca suntem prieteni ( concurenta e destul de mare)

| einsteinchen a răspuns (pentru Gerard9965):

Din ceea ce ai spus in intrebare ("doamna profesoara spune ca fac niste comentarii foarte bune") trag concluzia ca ai expresiile "la tine" si nu trebuie "sa le cumperi" asa cum procedeaza colegii tai ce fac pregatire.
Ai incredere in cunostintele tale.

| Gerard9965 explică (pentru einsteinchen):

Problema este ca doamna profesoara nu e cine stie ce cadru didactic...Acum sper sa am noroc si sa am un corector care sa-mi aprecieze comentariul.