| Stf_Alex_1997 a întrebat:

Hei TPU,
Am nevoie de ajutor cat mai repede posibil..Vineri am examenul de bacalaureat la biologie..si m-am uitat la model iar la Subiectul II,punctele A si B,ne cere la subpunctul d) sa completam problema cu o alta cerinta folosind informatiile stiintifice specifice biologiei.
La punctul A ne cere sa adaugam inca o cerinta problemei de la punctul c. unde ne cere sa calculam masa apei din plasma sangelui.
La punctul B ne cere sa adaugam o alta cerinta problemei, nu face referire la o anumita cerinta anterioara.
Aveti idee cam ce cerinte am putea adauga in plus problemelor?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Battlefielder99 a răspuns:

Salut! Vreau sa ti zic ca si eu am dat anul asta Bacul la biologie si astea sunt cele mai naspa cerinte: cateodata nu stii ce cerinta sa pui iar alteori stii cateva dar nu stii pe care s o pui laughing. De exemplu, la punctul A poti sa poti sa te legi de cantitea de sange din corp, ce anticorpi/antigene se afla pe hematii sau ceva cu grupele de sange daca sunt mentionate in problema. La punctul B, daca nu face referire la o anumita cerinta anterioara, poti adauga orice cerinta care sa cuprinda capitolul din care face parte problema. De exemplu, daca problema are intrebari din digestie, la cerinta poti pune foarte simplu :„Ce este digestia?„ si dai definitia. Acum totul depinde de tine, cat de bine stii materia si cat de grele sunt subiectele.
Uita te la ce s a dat in iulie pentru ca subiectele vor fi asemanatoare. Mult succes la examen! Bafta!winking

2 răspunsuri:
| onuticuta200312 a răspuns:

Nu prea stiu dar cel mai bine ar fi sa-ti intrebi unul din profesori daca ai astfel de nelamuri...Succes!

| Stf_Alex_1997 explică:

Multumesc frumos Battle! happy #funda.