| Adri2000 a întrebat:

La bacalaureat, la biologie-anatomie am avut la subiectul II la A problema cu nucleotidele si la punctul "c" sa formulez o cerință! Am formulat asa: "Demonstrati cate nucleotide se afla pe o singură catena de ADN bicatenar!"
Este buna cerinta? Se puncteaza? Funda!

5 răspunsuri:
| PiouelPol a răspuns:

Demonstrati? Poate trebuia sa spui calculati, ca nu ai ce sa demonstrezi aici...ci sa calculezi, s-ar putea ca din start sa pierzi punctele...trebuia sa ceri de exemplu nucleotidele de adenina sau guanina, nu trebuie sa te complici cu cerinte complexe sau chestii pe care nu esti sigur ca e bine

| Adri2000 explică (pentru PiouelPol):

Ai dreptate. Dar atunci nu am fost atent. Am scris fie demonstrati, fie aratati.
Si nu iau nici cele doua puncte pentru rezolvare?

| PiouelPol a răspuns (pentru Adri2000):

Din moment ce ai gresit inca de la cerinta...acolo nu stie ce anume ai calculat, deci personal cred ca nici pentru rezolvare nu iti poate da ceva

| Adri2000 explică (pentru PiouelPol):

Dar "demonstrati" nu este echivalent cu "calculati"? Adică poti spune "calculati 4+5" si poti spune "demonstrati cât face 4+5"?

| PiouelPol a răspuns (pentru Adri2000):

Demonstrati=aratati...adica aduci argumente, motive