| catty443 a întrebat:

Am nevoie de caracterizarea lui Trica, din "Mara", de Ioan Slavici. Am incercat sa fac ceva dar nu prea mi-a iesit.

Răspuns Câştigător
| cristianorudi7 a răspuns:

Trica are psihologia caracteristica copilului orfan de tata. El se simte lipsit de aparare si vulnerabil printre colegii sai, din cauza ca nu poate beneficia de protectia tatalui sau. Personajul are probleme de integrare in colectivul clasei; drept urmare, el are un complex de inferioritate in fata celorlalti, complex ce se finalizeaza cu esecul sau scolar. Trica nu este stralucit la invatatura si nu are capacitatea de a-si face prieteni printre colegi, astfel sfarsind prin a fi exmatriculat.

Mama sa, Mara, contribuie in mod hotarator la destinul sau, retragandu-l de la scoala iar mai tarziu dandu-l in grija mesterului Bocioaca. Persida, cu autoritatea sa de sora mai mare, ii ia apararea in fata mamei si in fata baietilor de aceeasi varsta cu el; ea isi sustine fratele din punct de vedere moral. Relatia dintre Trica si Persida si mama lor este una de dragoste reciproca, in special a mamei pentru copiii ei.
Trica este baiatul Marei, fratele Persidei.Nu prea invata de aceea are conflicte cu Costi si regreta ca sora lui Persida a plecat la Manastire deoarece nu i-l mai apara de Costi; "ea avea gheare ca o pisica si era in stare de orice pentru fratiorul ei". Trica este un erou mai prezent in roman prin faptele sale si integritatea morala. Trica era inalt, spatos, era un baiat asezat, harnic, si cu rost facut.Era lenes, neascultator, artagos.

11 răspunsuri:
| DarkTemptation a răspuns:

Cristianorudi7, de ce mi se pare k ai acelasi comentariu cu cel al lui victoria de pe site-ul TPU: http://www.TPU.ro/......lp-urgent/

| purplebutterfly a răspuns:

Pai eu am facut-o in fleul urmator:

Trica, baiatul Marei are psihologia caracteristica copilului orfan de tata.
El se simte vulnerabil in fata colegilor sai deoarece nu poate beneficia de protectia tatalui sau.
Trica este exmatriculat de la scoala deoarece nu este stralucit la invatatura iar profesorul crede ca e un exemplu rau pentru ceilalati copii.
Mara il scoate de la scoala si il dau ucenic lui Bocioaca.
El este deasemena foarte protector cu sora lui, ajutand-o sa fuga cu Natl, astfel demonstrandu-i cat tine la ea.
Desi a suferit in copilarie el se insoara cu Sultana, avand dupa o viata linistita.

Sper ca te-am ajutat
E cam scurta dar u poti sa o dezvolti putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am nevoie da caracterizarea lui Trica happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si yoo aceeasi problema!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristianorudi7, daca trica era harnic cum se poate sa fie si lenes in acelasi timp?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandesc si eu.la asta. cum poate sa fie lenes dar si harnic? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! citeste cartea si ai sa afli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe googel ca gasesti o gramada dar dk sti sa cauti saudaca nu cauta pe referat.ro

| BoloVladut a răspuns:

Va rog! N-o mai ajutati. lasati-o sa gandeasca si singura. asa ca e mica si nu stie multe!

| Toma_Florina_1997 a răspuns:

Nu este asa de greu pe cat pare.cand am primit tema credeam ca nu o s-o termin vreodat dar am reusit.

| Rohian_Paula'_1997 a răspuns:

Trica are psihologia caracteristica copilului orfan de tata. El se simte lipsit de aparare si vulnerabil printre colegii sai, din cauza ca nu poate beneficia de protectia tatalui sau. Personajul are probleme de integrare in colectivul clase i; drept urmare, el are un complex de inferioritate in fata celorlalti, complex ce se finalizeaza cu esecul sau scolar. Trica nu este stralucit la invatatura si nu are capacitatea de a-si face prieteni printre colegi, astfel sfarsind prin a fi exmatriculat.

Mama sa, Mara, contribuie in mod hotarator la destinul sau, retragandu-l de la s coala iar mai tarziu dandu-l in grija mesterului Bocioaca. Persida, cu autoritat ea sa de sora mai mare, ii ia apararea in fata mamei si in fata baietilor de ace easi varsta cu el; ea isi sustine fratele din punct de vedere moral. Relatia din trebuie Trica si Persida si mama lor este una de dragoste reciproca, in special a ma mei pentru copiii ei.

Trica este baiatul Marei, fratele Persidei.Nu prea invata de aceea are conflicte cu Costi si regreta ca sora lui Persida a plecat la Manastire deoarece nu i-l m ai apara de Costi; "ea avea gheare ca o pisica si era in stare de orice pentru fratiorul ei". Trica este un erou mai prezent in roman prin faptele sale si inte gritatea morala. Trica era inalt, spatos, era un baiat asezat, harnic, si cu ros t facut.Era lenes, neascultator, artagos.