| Panteraa a întrebat:

Am vazut ca la majoritatea facultatilor este nevoie pentru admitere de o scrisoare de intentie sau un eseu motivational. Trebuie scrise de mana si asa cum vrea candidatul? Am cautat modele sau structuri pe care trebuie facute si nu am gasit nimic pe site-urile facultatilor (FSEGA, Studii Europene -Cluj si FEAA-Iasi). Stiti cum trebuie redactate?

2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Mi-a trebuit si mie un eseu din asta pentru o facultate de rezerva si l-am facut de mana, am aberat niste chestii gen de ce vreau sa merg la facultatea aia, am facut-o sa sune cat mai bine si asta a fost tot. Nu prea ti le citeste nimeni. Din o groaza inscrisi cred ca doar unul a picat la eseu, trebuie sa fii tare tampit ca sa pici la eseu oricum. Chill, nu trebuie sa te incadrezi in nu stiu ce tipare si alte mizerii. Trebuie doar sa vorbesti putin despre tine la inceput si apoi sa aberezi o pagna-doua despre de ce vrei sa dai acolo

| SilviaPunct a răspuns:

Scrisoarea de intentie si eseul motivational NU trebuie scrise de mana! Trebuie redactate, aranjate dupa niste tipare stabilite, sunt pana la urma niste documente formale care trebuie sa lase o impresie despre tine. Succes!