| Park1Suin a întrebat:

Anul acesta am inceput sa invat franceza,si desi este o limba extraordinara,imi e cam greu sa o insusesc. Vreau sa stiu, fie ca e vorba sau nu despre franceza sau oricare alta limba, voi cum ati invatat-o si in cat timp?

Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Faceboom are dreptate cu expunerea. Te va ajuta foarte mult dacă urmărești filme/seriale/citești cărți/navighezi pe internet în limba respectivă; și deși ar trebui să știi măcar ceva franceză ca să o poți face, te va ajuta chiar și atunci când de-abia începi să înveți limba, cu pronunția+că vei fi mult mai motivat/ă să înțelegi dacă te interesează subiectul.
Eu am învățat engleză tocmai prin expunere, majoritatea filmelor și serialelor difuzate la TV fiind în engleză. Bineînțeles că a ajutat într-o anumită măsură, mai ales la început, și faptul că engleza se predă la școală, dar lucrurile care m-au ajutat să vorbesc engleza mai bine au fost cele menționate de mine mai sus. După ce știi cât de cât franceză, poți încerca să interacționezi cu vorbitori nativi pe internet-ajută mult să folosești limba străină cât mai des. Acum, cu franceza poate fi puțin mai greu decât mi-a fost mie cu engleza, pentru că engleză găsești peste tot, dar mai puțină franceză.
Uite un serial și un film în franceză pe care le-am văzut și mi-au plăcut: "Profilage"/"Psihologia crimei"; "Les aventures extraordinaires d'Adèle Blanc-Sec"/"Aventurile extraordinare ale Adelei". Astea-s primele care mi-au venit în minte, dar sunt mult mai multe și sigur vei găsi ceva interesant.
Cât despre cât timp îți ia să înveți o limbă străină...nu e ceva ce termini de învățat, nici măcar romana nu se poate spune că o vorbesc la perfecție; dar suficient pentru a putea avea o conversație ori a scrie un eseu fără a întâmpina dificultăți, cam 2 ani.
Baftă! happy

2 răspunsuri:
| faceboom a răspuns:

Daca stii deja engleza, este o platforma Duolingo care are niste exercitii interactive. Asta, plus Youtube.

Mai este o chestie foarte intersanta sa urmaresti filme intr-o limba straina. Fonetica, cum pronuntam cuvintele, o facem prin forma gurii. Uitandu-te la filme urmaresti involuntar buzele actorilor, iar cu timpul creierul invata sa reproduca acele miscari exacte ale nativilor.

Din povestile multora aflii ca s-au chinuit sa invete o limba si apoi dupa ce s-au mutat in alta tara cu scoala/serviciul/familia au invatat in 6 luni sa vbeasca linistit. Practic trebuie sa te expui, sa auzi, sa vezi, sa citesti in franceza. Chair daca nu intelegi tot, informatie tot aduni.

Invatarea unei limbi straine necesita timp.

| andreiucu45 a răspuns:

Citeste texte din aceea limba si incearca sa traduci.Eu asa am invatat franceza