| anonim_4396 a întrebat:

Hei`, TPU! Azi a fost evaluarea nationala la matematica, (dupa cum bine stiti. unii) si vroiam sa intreb daca la subiectul al II-lea la exercitiul 1 unde trebuia sa desenam o piramida triunghiulara regulata de varf V si baza ABC mai trebuia sa-i construim si apotema?!

Eu nu stiam ca trebuie, dar mi-a spus o fata si cu mai multi din clasa ca lor asa li s-a spus sa faca de la meditatie. voi cum ati facut? ati auzit de chestia asta? in primul rand ca nici nu cerea. se scad puncte pentru asta? sad

dau Fundaa!

Răspuns Câştigător
| ionutz124 a răspuns:

Nu. nu se scade nimic. nu ne-a cerut sa desenam apotema, si nici eu nu am desenat-o. stai linistita ca iei tot punctajul

5 răspunsuri:
| Fαntαsy a răspuns:

Ms la toti! happy

| LifeFail a răspuns:

Bună!
Ai dreptate,nu se cerea.
Dacă citeşti în barem, se punctează doar desenul şi notaţiile, nu şi alte construcţii.
Deci, dacă nu ai facut apotema, nu îţi scade nimic.
Baftă!

| n0name a răspuns:

Eu am fãcut doar piramida si înãltimea tongue

| assss a răspuns:

Eu am facut fara apotema. Daca zicea sa facem si apotema, o faceam.

| renu a răspuns:

Nu
pentru ca daca cerea cu vrf f si baza abc + ink un punct puteai sa duci apotema