| FriendsShow a întrebat:

Daca la Evaluarea nationala la matematica imi da sa desenez un trunchi de piramida patrulatera regulata..eu desenez o piramida patrulatera regulata cu varf..sau cum?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Vezi aici :
http://www.google.ro/......tp?/imgres

2 răspunsuri:
| UsersBoss a răspuns:

Pai trunchiul de piramida patrulatera regulata este fara varf ramanant ca baza de sus sa fie un patrat mai mic decat baza de jos iar varfurile fiind unite, iar patratele bazelor deseneasa-le mai inclinate ca sa nu se suprapuna laturile care le uneste.

| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Hmmm... desenezi piramida patrulatera regulata si tai varful(o sectiune)