| teoul a întrebat:

Hei TPU, cine poate sa-mi dea o definitie cat mai exacta a expresiei lasa-ma sa te las. Mersi dau funda!

Răspuns Câştigător
| IonutCG90 a răspuns:

Iar explicația DEX:

lasă-mă să te las expr. (peior.) 1. (om) leneș, trântor. 2. persoană care nu-și onorează promisiunile, om pe care nu te poți bizui. 3. persoană delăsătoare, care nu-și duce până la capăt acțiunile.

2 răspunsuri:
| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Probabil cea mai bună explicație ar fi sinonimul gen "Daca mă calci pe coadă te spânzur cu ea, așa că păstrează distanța"winking

| Denisa1232 a răspuns:

Adica daca te lasa in pace il lasi si tu pe el.