| Nymeria a întrebat:

Hei TPU cine stie de aici ce inseamna deductie si inductie, si sa-mi de-a un exemplu? dar nu definitia din dictionarlaughing)))

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un sens mai matematic, inductia e cand de la ceva particular vrei sa ajungi la ceva general, iar deductia e fix operatia inversa.

| Anca2999 a răspuns:

Deductie este concluzia a ceva. de exemplu laughing " Am dedus din ecuatie raspunsul final " si inductie este trecerea de la (sa zicem ) un sentiment care este personal la unu general. de exemplu " Plimbatul in parc a devenit o inductie. " Cel putin asa stiu eu :d

| loveyouidiot a răspuns:

Deductia este rezultatul actiunii de a deduce (a afla concluzia unei probleme bazandu-te pe anumiti factori sau date) si inductia rezultatul actiunii de a induce - a induce in eroare (a influenta pe cineva, a-i insufla cuiva un anumit lucru). Sper ca te-am ajutat