| anonim_4396 a întrebat:

Eu o sa ma duc sa ma înscriu la liceul de arte pe profilul,, arta actorului" dar am văzut că se dau niste probe.
Probele sunt urmatoarele :
A. Proba de dicție;
B. Proba de aptitudini muzicale.

Ce trebuie sa fac la fiecare dintre ele?

Sunt greu de luat?

Si ce medie iti trebuie de la evaluare?

11 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Adica sunt tineri care se pregatesc cu luni inainte, poate cu un an-doi inainte pentru a intra la teatru, sunt tineri care se pregatesc din timp sa-si formeze o dictie buna, sunt tineri care isi pierd noptile sa invete monologuri inspirationale printre examenele de la scoala, care isi rafineaza vocea de broasca pentru auditia muzicala in fata juriului, sunt tineri care de mici stiu ca asta vor si ca vor intra sigur pentru ca au muncit suficient si pentru ca #talent, iar tu ne intrebi in ultimul moment, fix in faza admiterii ce este cu probele la teatru. Dezamagitor. Ia-ti la revedere de la inscriere anul asta.

| 0746096916 a răspuns (pentru laSoledad):

E liceu, nu facultate... cand eram in clasa a 8-a astia nici nu s-au strofocat invete. Citeste toata intrebarea. nu doar ce vrei

| laSoledad a răspuns (pentru 0746096916):

Am citit foarte bine. Nu ai inteles tu bine raspunsul meu! Nu orice copil care se trezeste in ultimul moment ca vrea sa intre la teatru si intra. Concurenta exista si acolo. Talentele si copiii muncitori sunt cautati si slefuiti de mici, nu doar la facultate. Pregatirea si respectul pentru un domeniu conteaza intotdeauna, nu pot sa te prezinti asa cu mainile-n buzunar, chiar si daca ai 14 ani. Iar pregatirea necesita timp. Pe asta am pus eu accent.

Si sunt de acord si cu ce ai zis tu, ca probele la liceu sunt mai mult de forma, insa respectul pentru un liceu de prestigiu, pentru o arta precum e teatrul n-ar trebui neglijate.
Si se mai mira ca sunt doar de forma probele si ca nu merge nimic in Romania. Pai, oare de ce?! Pentru ca ne prefacem ca lucram, ne prefacem ca vrem sa dam la liceu, ne prefacem ca ne pregatim, ne prefacem ca suntem intelectuali si ne prefacem doar ca ne-ar pasa. D-aia suntem unde suntem. Nu-i nimic. S-o dea inainte. Dupa raspunsul tau, sigur o sa intre, ca si toti ceilalti no-name de dupa el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt sigur ca l.ai ales nestiind cu ce se mananca ...stii ca se fac meditatii pentru dictie si pentru proba muzicala nu? stii sa canti cu vocea sau ca un instrument? tinand cont ca ai intrebat nu cred ca stii

| 0746096916 a răspuns (pentru anonim_4396):

E liceu, nu facultate... cand eram in clasa a 8-a astia nici nu s-au strofocat invete. Citeste toata intrebarea. nu doar ce vrei!

| anonim_4396 explică (pentru 0746096916):

Copile este greu de cap? tu crezi ca liceul la care vrei sa aplici baga toti prosti? asa pe ochi frumosi? daca ar intra toti afoni nu ar mai fi un liceu cu putini copii talentati

| Demidol a răspuns:

A. Vei citi un text la prima vedere.
B. Vei... canta ceva.
Sunt greu de luat si daca esti pregatit.

| lucaluk224 a răspuns:

1.proba de dictie:citirea unui text la prima vedere, povestirea unei întâmplări din viata ta, de invatat o povestire si o poezie din literatura romana sau universala
2.proba de muzica:reproducerea unei melodii si a unui sau mai multe solfegii(profa din comisie o sa cante niste note la pian sau o sa bata din palme si tu o sa trebuiască sa reproduci sunetele respective.Eu trec acum a 9 a la Dinu Lipatti pe acelasi profil si cam astea au fost probele. Sper ca te am ajutat.

| anonim_4396 explică (pentru lucaluk224):

Trebuie toate probele sau iti alegi tu ce vrei sa faci?

| lucaluk224 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate probele sunt obligatorii! Iar media de la evaluarra nationala conteaza extrem de putin o data ce ai luat aceste probe de aptitudini.

| 0746096916 a răspuns:

Sunt niste probe de dragu de a le da... traiesti in Romania trebuie sa faci multe lucruri inutile in tara asta.