| pikaღ a întrebat:

imi spuneti va rog ce inseamna sinonim CONTEXTUAL

10 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Sinonimele sunt cuvinte cu forme diferite dar care au același sens.

Sinonimele contextuale trebuie sa aiba acelasi sens cu cuvantul, dar nu un sens general, ci unul propriu textului.

De exemplu:

"Am intrat intr-un partid", aici ti se cere sa dai sinonim contextual pentru a intra. Tu nu dai sinonim pe "a merge", asa cum scrie in DEX, il dai pe "a adera". Asta e sinonimul contextal.

| Ella3133 a răspuns:

Pai intr-un text un cuvant are un sens, iar tu cauti un sinonim care sa insemne acelasi lucru(cu ce e in text)

| adnanandan a răspuns:

Sinonimele sunt cuvintele cu formă diferită şi înţeles identic sau foarte asemănător, iar sinonimele contextuale sunt sinonimele gasite in text

| beautifulkiss a răspuns:

Sinonimul contextual este un sinonim dintr-un text.Numai bine.

| Crucified a răspuns:

Sinonim care au legatura cu textul, sens in textul dat.
fundaaaaaaaaaaa

| Anonymous1995 a răspuns:

Contextual inseamna ce apartine unui text, inclus in text. Funda?

| under89 a răspuns:

Adica dupa sensul din text.

| pikaღ explică:

Multumeschappy

| RoPrototype a răspuns:

Inseamna ca sinonimul pioate fi inlocuit in text fara ai schimba sensul

| FlorinCernat a răspuns:

Care are legatura cu textul