| kqwjy a întrebat:

Hei, TPU puppy dog eyes
va rog, urgent sa ma ajutati.
La romana ne-a dat tema sa facem o compunere cu titlul ` Daca as fii un fluture.` - trebuie sa predomine naratiunea;
- trebuie sa aiba intre 25-30 de randuri;
Nu stiu cum sa fac. adica, ceva idei dupa care sa fac, dar macar sa stiu cum.
Funda puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Daca as fii un fluture."? Sigur aşa scria?! Ia mai citeşte o dată enunţul!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Sigur sigur? "Aş FII"? Sau "aş fi"?!
Grea tare limba română!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Crede-mă că din punct de vedere gramatical corect este AŞ FI.
Caută în carte formele modului condiţional-optativ şi ai să te convingi că am dreptate.

| AnotherGirl a răspuns:

Acum chiar nu am inspiratie :(, dar eu am apelat de foarte multe ori la blogul asta http://puidecompuneri.urbankid.ro/ si am primit raspuns de fiecare data. Tot ce trebuie sa faci este sa trimiti un e-mail pe adresa : puidecompuneri@gmail.com si sa scrii cerinta temei. In cel mult 3 zile vor fi postate pe blog mai multe idei pentru tema ceruta. Succes :-*

| oOSaritaOo a răspuns:

Dacă aş fi un fluture... Aş fi un fluture din familia Papilionidaelaughing, un fluture gentil. Toată ziua aş zbura din trandafir în lăcrimioară. M-aş duce la o floare, aşa... că am ciudă pe ea că e frumoasă ca ziua de azi.

| kqwjy explică:

@ kongeriket : da, asa scrie!

| kqwjy explică:

@ kongeriket : rolling eyes
ce naiba, asa e! As fii!