| AcidCuSange a întrebat:

Hei, TPU.Sunt curioasa daca numeralul cu functia sintactica de subiect cu valoare de substantiv are caz, gen si numar? Nu e tema nu va faceti griji e doar o intrebare pentru cultura.

Răspuns Câştigător
| irina41099 a răspuns:

Da are stiu ca eu sunt la numeral.

| AcidCuSange explică (pentru irina41099):

Adica caz nominativ si etc? Adica sa zicem,, una merge la cumparaturi'' una-caz nominativ gen feminin nr sg?

5 răspunsuri:
| irina41099 a răspuns:

Exact doar ca nu mereu ai sa ai gen

| marian000 a răspuns:

Da,dar trebuie sa aiba valoare adjectivala adica cand sta pe lanaga un substantiv,si acel numeral imprumuta cazul, numarul, genul si restul de la substantiv. sper ca ti-am fost de ajutor

| l3rok3nAng3l a răspuns:

Numar si caz are intotdeauna, dar genul e posibil sa lipseascahappylove struckkiss