| Anakmrunja21 a întrebat:

Hei TPU! Trec pe clasa a saptea si vreau sa ma pregatesc serios inca de acum pentru facultatea de medicina dentara. Imi puteti recomanda niste siteuri pentru invatarea anatomiei (tot corpul daca se poate), invatarea chimiei si invatarea fizicii si matematicii?
P.S. e nevoie de pregatire serioasa la limba romana pentru a intra la liceu, pe sectia de chimie-biologie?
rog seriozitate, multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Nu invata in veci si in pururi de pe internet, mai ales cand vrei sa inveti de la 0 un subiect. Internetul are o mare problema : oricine poate face orice are chef. Multe informatii sunt eronate (iti zic din experienta ca rar gasesti ceva bun). Mai bine iti iei informatia din manuale (manuale.edu.ro), culegeri (gasesti si pe internet in varianta pdf, dar si de cumparat) sau carti (mereu verifica trecutul / experienta in domeniu a autorului / autorilor, recenziile). Daca stii engleza, iti pot recomanda pdfdrive.com. (au multe carti despre matematica, fizica, anatomie, chimie si chiar sunt bune (au si altfel de carti, insa in general pe astea le prefer si le citesc. Problema e ca is cam "maricele"). Trebuie doar sa stii ce sa cauti). Mai ai si EdX, BBC (Bitesize. E dragut, insa nu iti imagina ca e complet) etc.
Strict dupa mine, mai bine mai bine te concentrezi pe ceea ce se face la clasa. (ps. Faci anatomia in a 7a, daca nu ma insel) Cel putin pana in liceu e ok. Dupa ar fi bine sa incepi sa inveti si din alte parti, dar pana atunci nu te stresa atat de tare, ca ai mai bine de 5 ani pana dai admiterea, daca o vei mai da.

Da, din moment ce nota la romana este acum 40% din media finala de admitere, conteaza destul de mult. Bine, acum conteaza si daca vrei la un liceu unde se intra cu minim 9, 70 sau vrei in unul unde se intra si cu 2 / 3.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te pregatesti foarte serios pentru admiterea la un liceu, ca de aia ai tu acum nevoie.

| gigel212121 a răspuns:

Damn bro, slow down esti abia a 7, distreaza-te iesi afara cunoaste lume fa ti prieteni las-o draq de medicina ai timp sa inveti mai tarziu, nu de alta da o sa iti para rau mai tarziu ca in adolescenta inloc sa te plimbi sa iti faci prieteni tu ai stat toata ziua in casa invatand niste chestii inutile pentru perioada aia, iar in legatura cu pregatirea serioasa la limba romana, parerea mea e sa te apuci de pregatire in clasa a 8 si sa fi atent in clasa, examenu de anul asta daca te-ai uitat pe el a fost super usor daca stiai 2-3 lucuri.