| AndreeaxCristina a întrebat:

Heii, cum se numește conducătorul conacului?

7 răspunsuri:
| rapp2020 a răspuns:

Conte,marchiz,nobil

| Violleta2022 a răspuns:

Boier!

| minrest a răspuns:

Intrebarea nu are sens, ca si notiunea de ''conducator al conacului''. Conac e orice casa mare si bine construita, situata la tara, izolata de localitate si ca atare posibil sa fi fost construita in vederea administrarii unei mosii. Are proprietar, poate avea si administrator, dar nu are... conducator.

| flixbuster a răspuns:

Daca prin "conducator" intelegi administratorul (adica cel ce se ocupa ca totul sa mearga bine) atunci termenul corect este "vechil": http://dexonline.ro/definitie/vechil

| Legion7X a răspuns:

Conac este un termen folosit pentru case de boieri pe anumite moșii

| francut a răspuns:

Conducator? Nu pot sa cred!
E vorba de proprietar.
Iar voi sunteti cei care votati aiurea, convinsi ca e corect si apoi iesiti in strada strigand "jos hotii"! Si mai dati vina pe fantome care ar fi votat in locul vostru.

| petitconseil a răspuns:

Boier? Pentru ca de fapt boierii aveau conacuri.