| Anna_8414 a întrebat:

big grin Dacă vrei sa te transferi la alt liceu trebuie sa plăteşti sau doar după medie?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| motanelu03 a răspuns:

Si eu m-am transferat la alt liceu si nu am dat bani doar a fost nevoie de mediewinking

| moniqueblackberry a răspuns:

1. Transferurile se pot face:
a). in vacanta intersemestriala;
b) in vacanta mare..schimband doar profilul, sau si liceul... dupa preferinta, IN LIMITA A 28 DE LOCURI / CLASA. Asta oricum cred ca difera de la liceu la liceu.Media de transfer e considerata media ultimului an promovat! In situatia in care transferul se face in semestrul II al clasei a IX-a, media de transfer se considera media de admitere la liceu.
Aceasta medie de transfer ultimului an promovat sau cea de admitere. in functie de caz happy trebuie sa fie CEL PUTIN EGALA cu a ultimului care a promovat la clasa / profilul unde se face transferul.Nu indepliniti conditia aceasta? Adio transfer, cel putin teoretic, ca practic.In Romania orice e posibil Cel putin pentru moment, ca mai ramaneti unde sunteti, mai invatati. sa aveti medie mai mare, si apoi, iar la transfer.Iar daca v-am incurcat cu mediile astea, va dau si un exemplu: Presupunand ca ultimul elev care a promovat la clasa unde se face transferul, a avut media 8.20, pentru transfer, media ultimului an promovat ( sau cea de admitere ) trebuie sa fie MAI MARE SAU EGALA! cu 8.20, asta in exemplul dat.Sunt examene ( teste ) oral + scris ( la fiecare materie ) si se dau din toate materiile pe care nu le-a facut elevul, de unde a plecat.
Daca in clasa Y ( unde se face transferul ) au fost facute anumite materii in plus, si la clasa / liceul X, de unde pleaca elevul, nu s-au facut acele materii, din acelea se da test ( la fiecare materie in parte, oral + scris.Ca sa fie promovate acele teste trebuie sa iei 6(obligatoriu).
Altfel, liceul de unde pleci e obligat sa te primeasca inapoi. Te gandesti sa te transferi si nu sti de unde sa apuci problema? Trimiti pe unul din parinti la liceul unde vrei sa te muti, sa faca o cerere de transfer, care se depune la secretariat, cu numar de inregistrare. La primul consiliu de administratie ( dupa ce a fost depusa cererea ), se discuta transferul respectiv, si daca toti cei din comisie aproba transferul, directorul semneaza, stampileaza cererea si va trebui sa mearga parintele dupa ea. Cu aceeasi foaie merge la secretariatul liceului "vechi", si o depune acolo tot cu numar de inregistrare! si exact la fel, la urmatorul consiliu de administratie, se discuta transferul. Directorul semneaza si stampileaza cererea, pentru ca te lasa sa pleci si acum nu iti ramane decat sa iti iei dosarul cu toate cele ( fisa medicala + cerere transfer + adeverinta cu ultimele medii ) si sa te duci sa te inscrii la noul liceu.
Restul actelor ( incluzand foaia matricola ) se trimit prin posta, in termen de 5 zile lucratoare. Dupa ce te intorci cu dosarul, te inscrii, te va chema sa dai acele diferente. Se poate da la toate materiile in aceeasi zi, sau la fiecare materie intr-o anumita zi, aici depinde doar de organizarea liceului.
Iar daca le treci, cu minim 6, esti "declarat" elev in noul colectiv.