| AriaOcazionalGigel a întrebat:

Heii, stiti cumva ce reprezinta copacul vietii? Va rog fara link-uri, dau funda!happy

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un stil de viata sanatos, e un film spaniol numit el arbol dar nu l-am vazut deloc doar trailerul.

| RAY a răspuns:

Teoria evolutiei, copacul vieti a lui Darwin, la el te referi

| T0T a răspuns:

Te referi la simbol? Am un accesoriu cu acest simbol iar simbolul în sine are mai multe semnificații în mai multe culturi (care totuși au legătură între ele). În final tu ești cea care alege semnificația simbolului.
În viziunea mea copacul vieții este una dintre cele mai sugestive reprezentări ale vieții reunită ca un tot de către cele 5 elemente(în alte situații fiind reprezentate mai simplu printr-o pentagramă, însă copacul este mai mult poetic decât geometric): foc(un copac pentru a crește are nevoie de soare - fotosinteza), apă (un copac pentru a crește are nevoie de apă), pământ ( copacul își ia nutrienții necesari prin intermediul rădăcinilor acestuia din pământ, fiind totodată susținut în acesta), aer (copacul are de asemenea nevoie de aer). Elemente aparent distincte sunt ținute în echilibru(dovadă fiind copacul frumos, solid, plin de crengi și frunze) printr-un al 5-lea element care reprezintă chintesența vieții. Copacul este cel mai sugestiv simbol al complexității vieții și al forței vitale. Ca orice viețuitoare copacul crește, înfrunzește încercând să atingă cerul însă este sortit să rămână înfipt în pământ până când, eventual, moare. Fiecare element este important, iar încercând să atingi cerul nu ai pământ, încercând să atingi stelele nu ai apă sau aer, încercând să te ascunzi în întuneric nu ai foc. Nu poți pleca chiar dacă tinzi să pleci și nu poți să te debarasezi de condiția ta limitată. Ești o ființă vie și efemeră, dependentă de aceste elemente. Chiar și așa, copacul ne arată frumusețea și complexitatea vieții în limitele restrânse ale acesteia.
Copacul mai poate reprezenta perpetuarea vieții ce își are propriile fundații, reprezentate de rădăcinile și corpul inferior al acestuia.

| anonimg a răspuns:

Dacă te referi la Biblie, îl găsim menționat de 3 ori în prima carte a acesteia(Geneza sau Facerea), și tot de 3 ori în ultima carte(Apocalipsa):
https://www.ebible.ro/......presie.php

| Ineys a răspuns:

E un film cu Brad Pitt din 2011. Arborele ( copacul ) vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E propria mea teorie.
In termeni energetici, sau daca crezi in metafizica
Copacul vietii este reprezentat de partea masculina(deoarece dã doar viata) e reprezentat de lumina, energie, soare, spermã sau sãmântã laughing si copacul Cunoasterii (al binelui si al raului, al vietii dar si al mortii)este reprezentat de partea feminina(creeaza viata dar o si distruge prin moarte) pamânt, partea fizica a lucrurilor, materie intunecata etc

| CarcotasulVesel a răspuns:

Nordrassil? (crown of the heavens)
... sau ala era world tree nu copacul vietii tongue