| anuk a întrebat:

Ce simboluri mai stiti? de exemplu, porumbelul e simbolul pacii, copacul e simbolul vietii, astfel de exemple caut.

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Ghiocelul/martisorul- simbolul primaverii, furnica/albina- simbolul harniciei, corbul- simbolul raului. Leul= curaj si noblete
Vulturul= cutezanta
Sarpele= intelepciunea asteptarii
Mielul= blandetea, nevinovatia
Porumbelul= pacea
Lebada= gratia, frumusetea
Cainele= prietenia, devotamentul
Ursul= duritate
Vulpea= viclenia
Iepurele= frica
Albina= harnicia
Randunica= primavara"
Plante- simbol
Bradul= tinerete
Stejarul= falnicie
Trifoiul= noroc
Crinul= tinerete
Trandafirul= iubire
Ghiocelul= primavara
Grau= bogatie

| PopAdrian a răspuns:

Uite, ai informatii aici
http://metropotam.ro/......438333872/

Succes!

| anuk explică (pentru PopAdrian):

Multumesc, insa eu vroiam alte exemple asemenatoare cu cele dat de mine. trebuie sa fac un desen cu simboluri, si toti colegii au facut un copac, sau un porumbel. eu as vrea sa desenez alt simbol, dar nu stiu altele decat acestea

| PopAdrian a răspuns:

Am gasit si aici
http://www.scribd.com/......-Culturale

Incepand cu pagina a 5-a, sunt luate in ordine alfabetica cele mai uzuale simboluri si semnificatia lor. In cele 100 si ceva de pagini cred ca o sa gesesti ceva interesant :) Succes!

| Weider a răspuns:

Sportu e simbolul vietii si a sanatatii.

| mdaria a răspuns:

CHiar daca poate a trecut, vreau sa lamuresc faptul ca simbolul copacul vietii este un simbol al nemuririi, al vieti vesnice. Deci cumva ceva ceva stiai, dar le-ai potrivit eronat. Uite aici mai multe detalii despre simbolul sacru copacul vietii (simbolistica pre-crestina desigur):

http://blog.jorjette.ro/copacul-vietii-simbol-al-nemuririi/

Răspuns utilizator avertizat