| AlaskaYoung17 a întrebat:

Heii TPU! La "Babes Bolyai" in Cluj exista vreo sectie care include si limba coreeana? Daca da, se intra cu examen?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este şi coreeană :)

"Facultatea de Litere :
Domeniul Limbă şi literatură :

16. Specializarea : LIMBA SI LITERATURA COREEANĂ LIMBA ŞI LITERATURA ROMâNĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNĂ SAU LIMBa LATINĂ SAU LIMBa GREACĂ VECHE SAU LIMBa EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ şi COMPARATĂ (3 ani, cu frecvenţă)

Criterii de selecţie pentru domeniul Limbă şi Literatură :
La specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, criteriile de selecție sunt:

Probă scrisă la limba străină cu durata 90 de minute pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat – pondere 50% în media de admitere" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Evident că intri cu examen.

| irbis96 a răspuns:

Yes, exista sectia de coreeana and yes, admiterea se face pe baza mediei dintre examen si media de la BAC.