| stefania98see a întrebat:

Heii TPU!
Poveste interesantă: a venit profa de română în clasă la noi, cu pretextul să ne vadă şi, dacă tot era acolo, s-a gândit să ne dea să facem o povestioară expresivă despre numele nostru.
Povestioară? Ok. Înţeles.
Dar expresivă? Wut?

Help me!

2 răspunsuri:
| BlueViP a răspuns:

Povestea sa se bazeze pe semnificatia numelui tau.
Numele Stefania este varianta feminina de la Stefan. Deriva din cuvantul grec "stephanos" care inseamna "coroana", "ghirlanda", "cununa cu care se incununau invingatorii din lupta".

Numele este preluat de la slavi si primul purtator al acestui nume este atestat in jurul anilor 1430(banuiesc ca Stefania e numele tau)
Ca sa fie expresiva trebuie sa folosesti multe figuri de stil.

| roxy99roxana a răspuns:

Cauta pe dex sa vezi ce inseamna numele tau si vezi tu mai departe