| An23deeaa200 a întrebat:

Heiii,am si eu o intrebare.Ce inseamna scranciob?

Răspuns Câştigător
| mimiwewem a răspuns:

Bună.
CRẤNCIOB, scrâncioburi, s. n. 1. Leagăn de lemn (sau construcție cu mai multe leagăne fixate pe același schelet) care se balansează sau se învârtește în cerc, servind ca mijloc de distracție; dulap. 2. Scândură sprijinită la mijloc pe un suport (gros), pe ale cărei capete se așează două persoane, pentru a se legăna. [Pl. și: scrâncioabe] –

2 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Buna,inseamna leagan.

| Hevnoraak a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/scranciob
Și dacă mai ai nevoie în viitor scrii pe google, dex online.