| MooN204 a întrebat:

Hello TPU, am nevoie de ajutor, imi puteti spune si mie putere armatei Republicii Socialiste Romania? Ca eu nu gasesc nicaieri. Si prin puterea armatei ma refer la Tancuri, Personal Activ, Rezerve, Avioane, Putere Navala etc.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu sunt fost militar activ. Mi-ar trebui cateva zile sa-ti explic organizarea armatei si dotarea. In mare erau 3 armate active si o armata care se infiinta la razboi. Mai erau apoi Garzile Patriotice, PTAP (pregatirea tineretului pentru apararea patriei) si trupele speciale. In final peste 60% din populatia tarii era capabila sa fie folosita in actiuni de lupta sau de servicii.