| tudorvolcano a întrebat:

Ce credeți despre o anexare imediată a Republicii Moldova? Intrăm cu 500 de tancuri și 1000 de vehicule blindate și armata va fi primită cu frunze și flori la fel ca Anschluss-ul făcut de Hitler. Pro-rușii din Moldova vor fi unioniști autentici a doua zi. Nu e nevoie de vreun referendum care nu ar trezi conștiința românului din basarabeni, ci de curajul care trebuie să îl avem noi toți ca români, nu doar conducătorii. Dacă ar fi după mine m-aș duce cu arma în mână în Transnistria și aș trage în toți soldații armatei a 14-a rusești și voi incorpora și Transnistria în România pentru a cinsti Dacia mare. Voi ce părere aveți? Ce-ați face?

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trezeste-te! Este dimineata.

| Radu284 a răspuns:

Pe langa faptul ca ar fi total "de porc" daca am face asta, sa invadam o natiune suverana, ne-am lua adio de la NATO, pentru ca tarile NATO nu au voie sa cucereasca/alipeasca alte teritorii.

| tudorvolcano explică (pentru Radu284):

Nu o pot numi o invazie. Ci doar un marș de vehicule întâmpinat de o paradă.
De ce să ne luăm adio de la NATO? Ai spus o prostie acum că țările NATO nu au voie să cucerească sau să alipească teritorii. Armata turcească a instalat un stat marionetă în Cipru și au pretenții teritoriale de la Grecia.
Ce a făcut Constantinescu a fost o prostie cu insula șerpilor. Insula șerpilor nici Ana Pauker când a dat insula URSS nu a semnat vreun tratat sau să anunțe ONU. Dar Constantinescu a făcut "un sacrificiu istoric" care este nul deoarece constituțional gestul său de a asuma de unul singur o cedare de teritoriu este ilegal. Era nevoie de referendum.
Deci NATO nu ne exclude deoarece au o nevoie foarte mare de poziția noastră geografică. Americanii nu cred că s-ar înfuria de la o paragină de pământ, China ne-ar arăta că e bine că ne-am recuperat teritoriile deoarece vor și ei să recapete Taiwan-ul. Rușii știu și ei că inevitabilul se va întâmpla.

| Radu284 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Articolul 1 din tratatul NATO:
http://www.nato.int/cps/en/natolive/official_texts_17120.htm

The Parties undertake, as set forth in the Charter of the United Nations, to settle any international dispute in which they may be involved by peaceful means in such a manner that international peace and security and justice are not endangered, and to refrain in their international relations from the threat or use of force in any manner inconsistent with the purposes of the United Nations.

| tudorvolcano explică (pentru Radu284):

De ce Turcia nu a respectat tratatul atunci?

| Radu284 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu stiu, posibil au avut o aprobare de la UN? Oricum, Turcia e Turcia, Romania e Romania. Turcia este o tara care a intrat in NATO in 1952, o tara pe doua continente, singura tara NATO de langa arabi, au mai mult oameni ca noi, etc. etc. Pozitia strategica a Romaniei nici nu se compara cu cea a Turciei, iar o invazie a Moldovei ar putea usor duce la al 3-lea razboi mondial, in contextul actual. In mod sigur ar veni un raspuns rusesc, si in cel mai bun caz Moldova s-ar transforma intr-un fel de Afganistan, unde NATO si Rusia lupta 'by proxy', iar in cel mai rau caz un razboi nuclear intre NATO si Rusia.

Deci ar fi cea mai proasta decizie ever, de a invada Moldova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ai jucat prea mult world of tanks ori te-a influentat reclama de pe stanga...ce poate sa debiteze mintea umana!

| 0x11111051 a răspuns:

Bai... дебилуле, tu crezi ca noi iti vom intampina armata cu flori? rolling on the floor

stiu ca la voi in manualele de istorie va invata ca "noi suntem romani", ca "noi am fost alipiti de rusi"...
Rusii la noi nu sunt chiar asa cum scrie acolo in carti la voi! Si apoi, nici 25% din moldoveni nu doresc "unire" cu voi, nici sa nu mai vorbesc de o intampinare a armatei voastre cu flori))

| tudorvolcano explică (pentru 0x11111051):

Nici austriecii nu voiau unirea cu Reich-ul, dar când a venit Hitler cu panzer-urile n-au ripostat, ci i-au întâmpinat cu flori?
Întrebarea este următoarea : De ce?
Simplu : și-au dat seama că sunt nemți toată ziua. Acum în Austria Hitler e criticat mai degrabă pentru eșecul său în război decât de Anschluss.
Habar n-am cu o să reacționeze etnicii ruși și ucraineni după anexare, dar cum zicea idolul vostru paranoia Iosif Vissarionovici Stalin : "Adevărata putere vine de la pușcă".
Pariez că nu știi o boabă de istorie. Ați fost alipiți la Imperiul Rus în 1812 înainte ca Napoleon să invadeze Rusia.
Nu sunteți voi prima alipire. Rușii au mai alipit teritoriile dintre Nipru și Bug unde erau etnici majoritari români în 1740, teritoriile dintre Bug și Nistru tot la fel în 1782.
Depinde de statisticile la care te uiți în momentul acesta despre unire. Înainte erau 28% unioniști din motive istorice, acum sunt 53% din motive istorice și economice. Restul nu au trezit românul din interior, dar TR-85 cu siguranță îl va trezi.

| 0x11111051 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Orice moldovean adevarat din RM iti va arata (хуй тебе в рот) atunci cand iti va intra TR-85! Si apropo. TR-85 ii pe baza de T-54. Asa ca, inchide macar gura.

Nimeni de la noi nu doreste unirea! Sunt doar vreo 200 de boi din 4 milioane care rag prin Chisinau "Unire!"

| tudorvolcano explică (pentru 0x11111051):

N-au decât să o arate în gura lor, la fel ca tine.
Știu foarte bine că TR-85 e pe bază de T-54/55 sovietic, dar e mai bun cu mult decât T-90 rusesc.
Dacă nu ești convins, o să vedem la războiul din Ucraina când vom livra câteva.
200.000 rag dinainte, 4 milioane ne vor întâmpina cu flori la intrarea armatei.

| 0x11111051 a răspuns (pentru tudorvolcano):

S-o chemat dalbaiogul slujnica ca ala sa raga la mine rolling on the floor

Bleaaaa adati nahui armata ta in Moldova! Deodata veti fi invinuiti de toate statele ca sunteti agresori! Si chiar daca Transnistria vi se pare o "fisie de pamant" - aceasta fasie va rupe in 2 fiindca ei au tancuri moderne! Nimeni din tara nu va va primi cu onoruri! Veti fi numiti pidari si dalbaioji!

Asa ca inchideti ibala ta de caine. Nimeni din NATO nu isi va introduce armata in Ucraina fara acordul SUA. Stati si sugeti de la ei ca niste vitei! Cu boi de alde tine si sluga ta, nu mai doresc sa dicut!

| Meme10Meme a răspuns (pentru tudorvolcano):

Erau etnici romani majoritari acolo? O sursa? Ca le revendic dacă e asa. big grin

| tudorvolcano explică (pentru Meme10Meme):

Unde?
Basarabia? Transnistria?
Pentru Basarabia, am fost tot timpul majoritari.
În Transnistria, deveniserăm la un moment dat majoritari, pentru că Imperiul Rus i-a chemat pe moldoveni în teritoriile de după Nistru, pentru a coloniza zona cu creștini ortodocși, în loc de tătarii musulmani. Abia prin secolul 19 au început să vină ucrainenii și rușii. Acum încă suntem cel mai numeros grup etnic din Transnistria, puțin peste o treime din populație.

| Meme10Meme a răspuns (pentru tudorvolcano):

Întreaga Transnistrie de la Nistru la Bug? Erau și între Nipru și Bug majoritari? Zi-mi mai multe big grin

| tudorvolcano explică (pentru Meme10Meme):

Nu sunt foarte multe de zis.
Români peste Nistru au fost de când s-a născut poporul român, dar nu au fost majoritari în mare parte din timp. Mai erau tot timpul și alte grupuri de popoare, în mare parte migratoare: triburi scitice ca sarmații, iazigii, alanii, după triburi turcice din Asia Centrală ca hunii, avarii, cumanii, tătarii etc. Practic stepa era un fel de autostradă pentru nomazi, iar locurile mai la Sud-Vest, cum ar fi Transnistria și Moldova, sunt niște mici popasuri de odihnă.
Românii deveniseră ulterior majoritari datorită invitației rușilor de a coloniza zona, pentru a scăpa de problema tătarilor din Sud-Vest.
Deasemenea, moldovenii i-au înlocuit pe tătari și în teritoriile de la Don și din Caucaz, iar pentru că erau de aceeași religie cu rușii, cu timpul o bună parte au fost asimilați.

| 0x11111051 a răspuns:

De cine bai boule sa se teama? de 23 de ani suntem independeti si suverani! Nimeni noua nu ne dicteaza. Tu daca nu intelegi sensul la imaginea cu Putin, n-am ce iti face. Dalbaiog po jizni - iaca cine esti tu!

Si apropo: Puterea ii in Adevar ( (c) Renato Usatii )

| tudorvolcano explică:

Ai dreptate absolută aici.

| Celcareajuta a răspuns:

Pai si de unde mai luam 499 de tancuri si 999 de vehicule blindate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcareajuta):

Adevarat.Chiar intr-o emisiune la tv se spunea ca nu avem cine stie ce tancuri si avioane.Si alea vechi si rablagite.Plus de asta la noi nu se mai face armata, cu cine sa mergem? Cei ce sunt la vatra ii doare in cot de Moldoveni cum e cazul meu.Nu las eu gospodaria sa merg sa acaparez Moldova ca nu vad niciun profit. Tinerii de azi stiu sa traga cu arma doar in kocul call of duty.laughingRestul de militari sunt prin Afganistan.

| darrio2007 a răspuns (pentru Celcareajuta):

De la rusi.

| tudorvolcano explică (pentru darrio2007):

Avem și tancuri proprii moderne făcute în 1994. TR-83 ( Bizonul ) este printre cele mai bune tancuri în combat, chiar dacă nu se află în top.

| anonim191 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Vad ca intrebarile tale postate aici sunt numai despre tara.voi astia fanaticii religiosi, patriotii si miocrobistii sunteti cei mai simpatici.traiti in propia realitate bolnava

| tudorvolcano explică (pentru anonim191):

Întrebările din ultimile luni sunt despre țară deoarece găsesc mai ușor răspunsurile pe Google la celelalte întrebări.
Sunt de 2 ani în străinătate și văd diferit România, dar nu am o realitate proprie sau bolnavă.
Întrebările mai exagerate despre țară le pun să văd ce crede lumea despre consecințele unor acțiuni împotriva tratatelor internaționale.

| Duucu a răspuns (pentru Celcareajuta):

Buna asta laughing

| anonim191 a răspuns:

Mi-as vedea de treaba pentru ca in 1 rand nu se pune nimeni cu rusii nici macar americanii si ne trezim noi acum romanii marii destepti ca vrei sa ne marim tara cand nici de asta pe care o avem nu stim sa ne ingrijim.ne trezim acu mari viteji.mai stefan cel mare gandeste-te la economia de **** care o avem, la oamenii needucati si la viitorul distrus al tinerilor.lasa moldova ca noi aici suntem in foc. dupa ce ca suntem furati din toate partile, nu stim sa respectam pe nimeni si nimic si avem o imagine de doi bani peste tot noua vai de mine ne trebuie moldova.cumparam potcoavele inaintea calului.m-am saturat de voi patriotii astia bolnavi cu capul care in loc sa faca ceva folositor pentru tara, vor sa cucereasca naiba mai stie ce.tu vezi ce popor avem? tara arde si baba se piaptana.

| tudorvolcano explică (pentru anonim191):

Https://www.youtube.com/watch?v=4UPG4QM4GxY
Ai înțeles acum? O vom îngriji când va fi întreagă. Cred că este un blestem cu ce se întâmplă deoarece nu am reîntregit țara cum vroiau strămoșii noștri.

| anonim191 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Hai frate ca esti penibil.cand nu esti in stare sa cresti un copil il faci si pe al doilea ca poate ii cresti pe amandoi.las-o moarta cu patriotismele astea ieftine

| Noodlz a răspuns:

Daca spui ca vrei sa te duci in Transnistria sa tragi in ei, inseamna ca nu stii deloc cum e acolo...E mult mai rau in comparatie cum iti imaginezi tu...sad