| Anaa939839393 a întrebat:

Hello! Trec clasa a 8-a si m-am gandit sa incep sa lecturez din ce in ce mai mult. Credeti ca "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu, este buna pentru clasa a 8-a? Am inteles ca ma poate ajuta mult la comparatii cu alte texte deoarece ea contine multe detalii (experienta, razboi, lupta, mostenire, iubire, memorii, amintiri etc) si m-am gandit sa o citesc, ca nu pare nici "groasa"=) iar multi mi-au zis ca ma va ajuta si pe mai departe. Tin sa mentionez ca incerc sa citesc carti care au multe detalii semnificative asa, pentru a ma ajuta la exercitiul 9 de la evaluarea nationala, in care mi se cere sa fac o mica asociere cu un text dat de ei; suport.

4 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Camil Petrescu se studiaza in claasa a x-a, dar e ok sa o ai deja citita, la a doua lectura ai sa o intelegi mai bine.

| SuperCoolDude a răspuns:

Citeste operele de bac, te va ajuta sa le stii de dinainte. Dacă vrei, iti dau lista cu operele. Inca mai am caietul

| and0ra a răspuns:

Da, Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi e buna pentru ca te va ajuta la evaluare nationala, cat si la bac. Ultima noapte e carte care intra in programa de bac deci pana la urma urmei trebuie citita. Doar ca e subiectiva, nu obiectiva ca majoritatea cartilor romanesti si e singura carte subiectiva din materia de bac. E o carte complexa, s-ar putea sa nu intelegi unele chestii. Insa chiar daca nu le intelegi, la liceu vei primi argumentarea la aceasta opera deci ce nu ai inteles acum vei intelege atunci, iar daca ai si citit-o va fi un plus. De vreme ce Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi contine multe teme si subiecte, chiar iti recomand sa o citesti.

| Nelucojoc a răspuns:

Citeste tot ce va fi in programa de bac. Dar nu te plafona la literatura romana interbelica. E cam eterogena si fara substanta. Dar trebuie sa o cunosti pentru a putea aprecia mai tarziu post-modernismul sau clasicii. Citeste nuvele de Hemingway, Miller, Stephen King, Hertha Muller, Julian Barnes, citeste tot ce iti pica in mana si nu iti vine sa o arunci chiar imediat...