| innocentbloodspiller a întrebat:

Hey! Alcoolul din termometre e toxic? Funda¡

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Este toxic. Daca l-ai spart si nu ai pus mana la gura nu sunt probleme. Spala-te bine pe maini inainte sa mananci.

34 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Imi pare rau ca a trecut o zi intreaga pana sa imi dau seama ca ai primit un raspun gresit. Nu, alcoolul etilic nu este toxic decat in cantitati mari( e alcool, rachiu, tuica) iar colorantul industrial folosit este si el inofensiv (cantitatea dintr-un termometru).

| mihaelutzamy a răspuns:

Ma gandesc ca da

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Este toxic. Sunt si termometre care contin mercur, iar acesta arde pielea.

O seara placuta!

| MihaiGe a răspuns:

Este toxic pentru corpul omenesc, ar fi bine sa te duci la un doctor daca l-ai atins.
Bafta!

| innocentbloodspiller explică (pentru MihaiGe):

Nu l-am atins, m-am jucat cu un termometru, nu cred ca l-am spart... Sper sa nu fie nimic...

| Resurrection a răspuns:

Da este toxic acel alcool. Daca ai pus mana pe el spalate bine pe maini.

| Weider a răspuns:

Lichidul din termometru e mercur, are efecte urate asupra organismului.

| innocentbloodspiller explică (pentru Weider):

Ba nu e mercur, mercurul e gri-cenusiu, acesta e rosu...

| Weider a răspuns (pentru innocentbloodspiller):

Am auzit gresit atunci.

| Minks a răspuns (pentru Weider):

Sunt si termometre cu mercur dar si cu alcool. happy

| Weider a răspuns (pentru Minks):

No, atunci n-am auzit gresit, am auzit de cand eram mai mic.

| valentingb a răspuns (pentru Weider):

Ai auzit bine, doar ca : Pe vremuri se folosea mercurul, care este extrem de toxic. Dupa intrarea in UE, conform legilor europene, comercializarea mercurului este interzisa la noi in tara (pe piata libera, dar pe piata reglementata si supravegheata, inca se poate).In loc de mercur, se foloseste alcool etilic (putin mai tare decat cel sanitar) care nu este toxic decat in cantitati mari (litri), e alcool,iar alcoolul fiind incolor,se adauga un colorant,rosu (fiind culoarea crucii rosii, a semilunii rosii, si a sangelui). Dar in ultima vreme se observa o renuntare la orice element toxic, si se folosesc termometre electronice, pe baza de fenomene fizice care apar sub actiunea temperaturii asupra metalelor(intindere si destindere). Te salut!

| BluishAngel a răspuns (pentru innocentbloodspiller):

Ba este mercur, cauta si pe net.Doar ca in termometre are culoarea rosie pentru ca este topit.Cand este in stare pura, mercurul e gri-cenusiu.

| Weider a răspuns (pentru valentingb):

Multumesc pentru aceste informatii.

| valentingb a răspuns (pentru BluishAngel):

Mercur topit..am auzit-o si pe asta.Documenteaza-te inainte sa te certi cu altii. Mercurul este un metal, are luciu metalic, gri. Mercurul nu poate fi topit, pentru ca el se gaseste IN NATURA in stare lichida, nu ingheata nici la 0 grade fahrenheight, cea mai joasa temperatura cunoscuta. (-273 C), ci doar capata o structura rigida. Deci nu poate fi topit, nu poate fi inghetat, doar se dilata sau se contracta. Termometrele cu liniuta rosie contin alcool etilic, doar ca spirtul are colorant albastru, iar asta are colorant rosu in el, rosu fiind culoarea institutiilor medicale. Se foloseste colorant pentru ca alcoolul este incolor, si daca ai vrea sa vezi indicele de temperatura, nu ai putea doar cu alcool, nu l-ai vedea. Alcoolul este folosit pentru ca se dilata intre -75 si +100 de grade.

| BluishAngel a răspuns (pentru valentingb):

Bine, am gresit.Dar ce am zis nu am zis cu vreo intentie de cearta happy Gandeste-te inainte sa jignesti.

| valentingb a răspuns (pentru BluishAngel):

E adevarat, am fost prea dur. Te rog sa-mi accepti scuzele.

| BluishAngel a răspuns (pentru valentingb):

Stai linistit, iti accept scuzele happy

| valentingb a răspuns (pentru BluishAngel):

Multumesc frumos!

| CarlyZ a răspuns:

Alcoolul folosit in termometre este alcool etilic, și da, este toxic pentru organism.
Mai multe informații:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Termometru

Bisous!

| innocentbloodspiller explică (pentru CarlyZ):

Si daca m-am. jucat cu un termometru cu alcool dar nu cred ca l-am spart, poate fi toxic?

| CarlyZ a răspuns (pentru innocentbloodspiller):

Dacă nu l-ai spart, nu, dar ai grijă pe viitor.

| marianvranceanul1 a răspuns (pentru CarlyZ):

Alcoolul etilic e toxic in cntitati mari.Ai vrut sa zici metilic.Ala metilic cauzeaza orbire si moarte in cantitati insemnate.

| CarlyZ a răspuns (pentru marianvranceanul1):

Nu drăgutză, n-am vrut să zic metilic, am zis clar etilic, băiatul a întrebat dacă e toxic nespecificând nimic de cantitate, prin urmare am răspuns strict la subiect.

| marianvranceanul1 a răspuns (pentru CarlyZ):

Ma.Berea,vinul,votka sau ce mai bei tu contin alcool etilic.

| CarlyZ a răspuns (pentru marianvranceanul1):

"Corpurile termometrice uzuale pentru aceste tipuri de termometre sunt: mercurul, alcoolul etilic, toluenul, pentanul, eterul de petrol, etc."

Observi "alcoolul etilic"!?

| marianvranceanul1 a răspuns (pentru CarlyZ):

Da ma.E toxic colorantul ala care il face sa fie rosu.

| CarlyZ a răspuns (pentru marianvranceanul1):

~Fie cum spui tu~, nu intenționez să mă cert.
O seară plăcută.
Bisous!

| marianvranceanul1 a răspuns (pentru CarlyZ):

O seara placuta.

| valentingb a răspuns (pentru CarlyZ):

De fapt are dreptate, etanolul (etilic) e alcool, toxic doar in cantitati mari, metanolul in schimb e mult mai toxic. Trebuie sa-mi revizuiesc raspunsul, am gresit si eu. happy

| CarlyZ a răspuns (pentru valentingb):

Știu asta, eu am încercat să răspund strict la subiect, cred că trebuia să precizeze și când, hmm, greșeala mea.
O seară plăcută, Bisous ~

| Walle2002 a răspuns:

In termometru se afla mercur si acela si daca e la 100m de tine si ii simti de exemplu mirosu tea infectat dar nu e asa grav dar daca il atingi sau ceva e fffffff grav si la pro tv a dat niste copii care mancau mercur pe paine si au murit

| innocentbloodspiller explică (pentru Walle2002):

Hey, termometrele cu mercur sunt gri- cenusiu, acesta avea o substanta rosie... Adica alcool, cred... Din cate stiu, mercurul nu e rosu laughing

| innocentbloodspiller explică:

Ce-ar fi sa-mi zici tu cum e?