| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am nevoie de 10 legende si mituri romane pentru. un referat la lb. latina dar nu am gasit nici o informatie.Ma puteti ajuta cu cateva va rog? Dar nu trebuie explicate.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Caută în "Dicţionar de mitologie generală " de Victor Kernbach, sau; "dicţionar de mitologie" de George Lăzărescu. Vezi despre : Aeneas ( sau Eneas), Romulus şi Remus; Sabini şi Sabine; Niobe şi Latona ( vezi şi "Metamorfozele" de Ovidiu); Dioscuri ( Castor şi Polux); Satiri; Erinii ( Furii); Hercule; Iupiter; Marte;