| anonim_4396 a întrebat:

Hey.am nevoie de uh sfat, anul acesta dau bacu si imi este f teama la mate desi dau m2 nu ma descurc bine, timpu este scurt si nu stiu ce sa lucrez mai repede din variante, eu ma gandeam la functii de gradu 1 si 2, limite,determinanti,polinoane,logaritmi, progresii.ce credeti ca se va da sigur pentru un 5?

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Trebuie sa stii din fiecare cel mai usor tip de exercitiu.sa stii baza de la logaritmi, functii, limite, determinanti, progresii.

| AndreiGabi a răspuns:

Toate se dau.Arunca lenea si pune-te pe treaba. Daca ai ca tina doar nota de trecere repeta chestiile simple, din toate.Formule de calcul, limite, determinanti, progresii, combinari, etc. Mie nu mi'ar trebui mai mult de doua saptamani sa repet tot(avand in vedere ca sunt nebunul din clasa caruia matematica i se pare una din cele mai usoare materii)doar ca lenea e mare...cat ai pus intrebarea pe TPU terminai doua lectii laughing.In fine, stii ce ai de facut.Multa bafta!

| RomulusMilea a răspuns:

În anii trecuţi, Ministerul Învăţământului a creat şi a publicat pe Internet 100 de variante de subiecte pentru bacalaureat, a fost aleasă una dintre cele 100 şi aceea a fost dată elevilor. În ultimii 2 sau 3 ani nu s-a mai procedat aşa. Sugestia mea ar fi să găseşti acel set de 100 de variante, să le citeşti de la A la Z şi să îţi notezi tipurile de subiecte produse, ca să ştii ce să înveţi pentru a promova.

O altă sugestie ar fi să găseşti programa pentru bacalaureat pentru matematică, de la profesorul tău de la clasă, aşa vei afla ce trebuie învăţat.

Mult succes! Învaţă cât mai mult, zi şi noapte, pentru tine o faci, pentru nimeni altcineva.