| Ella50 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat. Eu vreau sa merg la profilul stiinte ale naturii sa ma fac doctor, dar mie teama ca acolo nu voi putea face fata ..am auzit ca e ff greu.dai bacu` la matee x-(. cu chimia si biologia le am (am 10 media) da` la mate si fizica sunt praf ). As vrea si la filologie pentru. ca am auzit ca e mai misto acolo, nu dai bacu` la matee x-(. Se pune mare accent pe mate si fizica?
Unde ma sfatuiti sa merg la stiinte ale naturii sau la filo`?

5 răspunsuri:
| Kasia a răspuns:

Eu sunt clasa 11 la stiintele naturii.
la mate te vei descurca, de obicei profesorii te iau incet intr-a 9-a.matematica se complica in clasa a 11-a-e cea mai grea in clasa a 11-a dar daca ai un profesor bun si ceva creier vei face fata.
daca vrei sa dai la medicina, ca si mine nu ai ce cauta la filologie.acolo va trebui sa inveti pentru bac, in plus fata de materiile care iti trebuie pentru facultate inca 2: istorie si inca una la alegere.nu se face mai deloc chimie si biologie iar din clasa 11 sunt scoase de tot din programa.in concluzie daca vrei la medicina, trebuie sa mergi la stiintele naturii.

| Exilee a răspuns (pentru Kasia):

Ahhh! Clasa a 11-a. Ce frumoasa este! (avand in vedere ca numai era nimeni care sa-mi poarte concurenta devil intrucat deja i-am depasit ori s-au transferat la alt profil). Serios vorbind, nu ca e grea clasa a 11-a, dar pe langa faptul ca trebuie sa inveti, TREBUIE SA DETI SI cat mai multe cunostinte de cultura generala, dar in primul rand iti trebuie AMBITIA si DRAGOSTEA.
De cand eram pe a 10-a, si am auzit ca se face anatomia si analiza matematica( deja mi-a venit per moment ambitia si am hotarat ca este o provocare putin peste standardele mele, dar n-a fost asa.

Tot ce conteaza este sa prinzi firul, cu ajutorul ambitiei, dragostei fata de materie si ''foamea'' pentru cunoastere happy.
Iti doresc mult succes la bac, si celei care a postat intrebarea mult succes la Evaluare Nationala.

| Kasia a răspuns (pentru Exilee):

Multumesc mult!:*

| KaterinaРомановский a răspuns:

Științele naturii fără nici o discuție. Nu este atât de grea matematica pe cât auzi, și eu sunt praf la mate și am luat 7 în BAC big grin. Și tot la științele naturii, iar acum termin primul an de medicină love struck

| AlexandraBeatrice a răspuns:

Eu sunt la filologie. Este cam aşa.
Dai bac la română, o limbă la alegere, istorie sau geografie şi cam atât. Şi eu vreau să dau la medicinăa şi nu m-am dus la ştiinţe pentru că mă cam bate matematica şi fizica. Dai teze la: română, latină, o limbă ( dacă eşti la intensiv italiană sau altă limba ), geografie sau istorie şi cam atât. Iar in vacanţa de vară te poţi pregăti pentru medicină eventual îţi poţi băga un meditator.
Baftă!