| Ciufyy a întrebat:

! Hey.ati putea sa imi dati si mie niste exemple de personalitati celebre din Portugalia? Ms:*

fuunda!

2 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Pedro Alvares CABRAL
(Belmonte, Castelo Branco, 1467 - Santarem, Santarem, 1520)
Navigator. A descoperit si a explorat in anul 1500 litoralul brazilian al Americii de Sud...

Marcelo Jose Das Neves Alves CAETANO
(Lisabona, Lisabona, 1906 - Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, 1980)
Om politic, lider al partidului de tip fascist "Uniunea Nationala". Teoretician al sistemului corporatist si prim-ministru (1968)...

Luis De CAMOES (CAMOENS)
(Lisabona, Lisabona, 1524 - Lisabona, Lisabona, 1580)
Poet...

Jose Maria Ferreira CASTRO
(Oliveira de Azemeis, Norte, 1898 - Vale de Cambra, Norte, 1974)
Scriitor realist si jurnalist de origine portugheza...

Joao Baptista Da Silva Leitao DE ALMEIDA GARRETT
(Porto, Porto, 1799 - Lisabona, Lisabona, 1854)
Scriitor, initiatorul dramaturgiei moderne portugheze...

Vasco Da GAMA
(Sines, Setubal, 1469 - Kohi, Kerala, 1524)
Navigator si explorator care a descoperit (cu ajutorul pilotului Ahmed Ibn-Madjid - 1497-1498) calea maritima spre India. In cea de a doua calatorie (1502-1503) a fondat factoriile comerciale portugheze din Mozambic si Sofala. A fost vicerege al Indi...

| MALINA_3816 a răspuns:

Http://www.compendium.ro/......litati.php uite aici cateva personalitati nascute in portugalia. sper ca te-am ajutat